Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Rusku se zřítil strategický bombardér. Ukrajina se hlásí k jeho sestřelení

Svět

  7:29aktualizováno  13:27
Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se vracel na základnu po splnění bojového úkolu, informovalo v pátek podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Za příčinu nehody podle předběžného vyšetřování označilo technickou závadu, k jeho sestřelení se ale hlásí Ukrajina.

Gubernátor Stavropolského kraje Vladimir Vladimirov na Telegramu uvedl, že jeden ze čtyř členů posádky zahynul, po čtvrtém se pátrá. Ruské ministerstvo obrany dříve uvádělo, že piloti bombardéru se katapultovali. „Tři členy posádky evakuoval pátrací a záchranný tým. Po jednom pilotovi se pátrá,“ upřesnil resort obrany.

Na palubě nadzvukového letounu podle Moskvy nebyla munice. Stroj spadl v opuštěné oblasti a na zemi nevznikly žádné škody, sdělil resort obrany s tím, že letadlo se zřejmě zřítilo kvůli „technické závadě“.

Podle Ukrajiny to ale byly její síly, které letoun sestřelily. Ukrajinské letectvo zařadilo kus techniky na seznam zničených. Ukrajinská vojenská rozvědka podle agentury AFP uvedla, že zasažený stroj byl schopen ještě nějakou dobu letět, než se zřítil ve Stavropolském kraji. Tento region leží několik set kilometrů východně od Rusy anektovaného ukrajinského poloostrova Krym.

Tu-22M3 je nadzvukový bombardér s dlouhým doletem, určený k ničení námořních a pozemních cílů řízenými střelami a leteckými pumami. Kyjev a jeho západní spojenci uvádějí, že Rusko používá tyto letouny k bombardování Ukrajiny. Střely Ch-22 mohou podle agentury Reuters nést konvenční nebo jadernou hlavici. Ruské letectvo podle zprávy Mezinárodního institutu strategických studií (IISS) 2024 Military Balance disponuje 57 stroji Tu-22M3.

Strategický bombardér byl užíván k odpalování těchto raket z prostoru Černého a Azovského moře. „Jednotky (ukrajinského) letectva ve spolupráci s vojenskou rozvědkou poprvé zničily strategický bombardér dlouhého doletu Tu-22M3, používaný jako nosič střel Ch-22, které ruští teroristé používají k útokům na ukrajinská města,“ uvedl Mykola Oleščuk, velitel ukrajinského letectva.

Oleščuk také informoval o sestřelení 14 dronů a 15 střel včetně dvou Ch-22. Celkem podle něj Rusové vyslali na Ukrajinu 22 střel různého typu a 14 útočných dronů.

Portál RBK-Ukrajina s odvoláním na své zdroje z obranných sil napsal, že Ukrajinci sestřelili Tu-22M3 protiletadlovým systémem S-200. O něco dříve uvedl, že se letoun podařilo napadnout ve vzdálenosti 300 kilometrů od hranic s Ukrajinou. „Je to první letoun strategického letectva, který se Ukrajině podařilo zničit během letu. Prováděl údery proti Ukrajině,“ řekl webu nejmenovaný zdroj z obrany.

Ukrajinci, kteří se brání ruské vojenské agresi, zničení ruských vojenských letadel hlásili už dříve. Specializovaný nizozemský server Oryx, který na základě fotografií a záběrů vede statistiky zničených zbraní na ukrajinském bojišti, informuje o více než stovce zničených nebo poškozených ruských letadel za celou dobu invaze. Oryx zároveň uvedl, že skutečné ztráty budou pravděpodobně vyšší, než se mu povedlo zjistit.

Ruské útoky zabily dvě děti

Rusko v noci zaútočilo raketami na Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny a zabilo nejméně osm lidí, včetně dvou dětí, informoval šéf vojenské správy druhého největšího ukrajinského regionu Serhij Lysak. Dalších 29 lidí je podle něj zraněno. Ukrajinské dráhy informovaly, že zasažena byla železniční infrastruktura, nádraží v Dnipru přerušilo provoz.

„Dněpropetrovská oblast zažila peklo. Koho Rusové chtějí zlomit svými raketami? Nikdo se při společném neštěstí neumí sjednotit tak jako Ukrajinci,“ napsal Lysak na telegramu.

Mezi oběťmi jsou děti ve věku osmi a 14 let. Úřady původně informovaly, že zemřel i šestiletý chlapec, Lysak ale později uvedl, že byl v těžkém stavu, ale lékařům se ho podařilo zachránit. Ve městě byl na sobotu vyhlášen smutek, oznámil starosta Dnipra Borys Filatov.

Mezi mrtvými je jedna zaměstnankyně ukrajinských drah, dalších sedm železničářů při útocích v Dněpropetrovské oblasti utrpělo zranění, informovala společnost Ukrzaliznycja. Po několika hodinách obnovila provoz na nádraží v Dnipru.

Šest lidí přišlo podle agentury AFP o život v Synelnykove, kde bylo poškozeno přes deset domů, další dva lidé v hlavním městě regionu Dnipru, odkud je hlášeno i nejméně 16 zraněných. Také tam byla poškozena obytná budova a navíc dva objekty infrastruktury. Oleksandr Vilkul, představitel ozbrojených složek Kryvého Rihu na sociální síti Telegram uvedl, že ruský útok na infrastrukturu způsobil požár.

„Těžká noc a ráno. Oblast má za sebou další masivní útok,“ uvedl také Lysak. Část ruských raket podle něj sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana, ráno jich bylo devět, během noci dvě.

Ukrajinské dráhy Ukrzaliznycja informovaly, že cílem ruských útoků se staly její civilní objekty. „Mezi železničáři jsou zranění, záchranáři jim poskytují pomoc,“ sdělily dráhy s tím, že informace o případných smrtelných obětech se upřesňují. Zastavil se provoz na nádraží v Dnipru, nejezdí tam dálkové ani příměstské vlaky.

Na Dněpropetrovskou oblast se Rusové zaměřili i ve čtvrtek, kdy s nasazením těžkého dělostřelectva útočili na Nikopol a ostřelováním poškodili dva domy v Marhanci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu apeloval na spojence své země, aby jí poskytli systémy protivzdušné obrany. Na telegramovém účtu napsal, že „každý politický představitel, který pomáhá přesvědčit naše partnery, že systémy protivzdušné obrany by nyní neměly být rozmístěny ve skladech, ale ve městech a obcích, které jsou napadány teroristy, každý ... zachraňuje životy“.

Rusko v posledních týdnech zesílilo raketové útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a další cíle, čímž zemi škodí i v místech vzdálených stovky kilometrů od fronty, zatímco na jejím východním úseku ruské jednotky pomalu postupují, připomíná agentura Reuters.

Autoři: ,