Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Do ruské armády vstoupilo už 200 tisíc mobilizovaných, hlásí Šojgu. Víc lidí ale ze země uteklo

Nově mobilizovaní ruští záložníci se účastní výcviku na střelnici v Doněcké oblasti na Ukrajině. (4. října 2022) foto: Reuters

Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, sdělil podle agentury RIA Novosti ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ministr také řekl, že mobilizovaní vojáci nyní absolvují výcvik. Částečnou mobilizaci v Rusku vyhlásil před necelými dvěma týdny prezident Vladimir Putin.
  21:52

„K dnešnímu dni do ozbrojených sil vstoupilo přes 200 tisíc lidí... Vojáci vytvořených jednotek absolvují výcvik v 80 vojenských prostorech a šesti výcvikových střediscích,“ sdělil Šojgu.

Ministr obrany také podle agentury RIA Novosti zdůraznil, že mobilizované muže vyšle armáda do míst, kde se na Ukrajině bojuje, a to pouze po „sladění s již nasazenými jednotkami“.

Putin i Šojgu sice opakovaně ujišťovali, že všichni nově povolaní do zbraně před vysláním na Ukrajinu projdou výcvikem, velení ukrajinské armády ale tvrdí, že to ve všech případech neplatí. Podle ukrajinské strany byli už někteří mobilizovaní vysláni do míst intenzivních bojů.

Z Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krym například podle hlášení generálního štábu ukrajinské armády z minulého týdne odjely do Chersonské oblasti dva tisíce mobilizovaných.

Mobilizaci komplikuje alkohol:

Šojgu v úterý také řekl, že branci, kteří mají nastoupit při podzimním odvodu, nebudou vysláni na Ukrajinu. Vojenskou službu má letos podle ruských úřadů nastoupit 120 tisíc mužů ve věku mezi 18 a 27 lety.

Odcestovalo víc Rusů, než se nechalo povolat do armády

Od začátku „částečné“ mobilizace, vyhlášené Putinem 21. září, vycestovalo z Ruska přinejmenším 355 tisíc osob, spočítal server Vjorstka na základě údajů úřadů Kazachstánu, Gruzie, Finska, Mongolska a Kyrgyzstánu; další země tyto údaje nezveřejnily, i když se ví, že Rusové odjíždějí i do Arménie, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Každopádně jde ale o počet výrazně vyšší než počet zmobilizovaných, o kterém hovořil ministr Šojgu.

V ruských médiích se objevila i vyšší čísla, upozornila ruská redakce BBC. Ruská verze časopisu Forbes s odvoláním na nejmenovaný zdroj z prezidentské kanceláře uvedla, že z Ruska po vyhlášení mobilizace vycestovalo „okolo 700 tisíc občanů“.

Nelze však podle něj zjistit, kolik z nich odjelo kvůli turistice. Další zdroj „obeznámený s kremelskými odhady“ sdělil, že „od začátku mobilizace z Ruska odjel skoro milion lidi“, dodal Forbes.

Do jisté míry o počtech uprchlíků před mobilizací a místech, odkud odjeli, dávají zprávu statistické údaje z trhu nemovitostí. Deník Kommersant napsal, že po vyhlášení mobilizace se v Moskvě ztrojnásobil počet inzerátů nabízejících spěšný prodej bytu. Lidé jsou ochotni prodávat se slevou, ale poptávka po bytech klesla.

Analytici přirovnávají nynější situaci ke konci února (po ruské invazi na Ukrajinu), protože tehdy i teď byty prodávají Rusové, kteří se rozhodli odjet ze země.

„Tato tendence může napovídat o vážnosti jejich záměrů: pokud člověk prodává byt, chystá se odjet nadlouho či navždy,“ dodala BBC.

28. září 2022

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...