Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Peking chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem, řekl čínský šéf diplomacie

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a čínský ministr zahraničí Wang I se účastní jednání v čínském Pekingu. (9. dubna 2024) foto: Russian Foreign Ministry Press Service telegram channelReuters

Čína chce posílit strategickou spolupráci s Ruskem pod vedením prezidenta Vladimira Putina, řekl šéf čínské diplomacie Wang I po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu. Lavrov uvedl, že tématem rozhovoru byla i Ukrajina. Kritizoval také sankce, které na Rusko uvalily západní státy po ruské invazi na Ukrajinu před více než dvěma lety.
  9:07

„Západ uvaluje nezákonné sankce na řadu států, Rusko je samozřejmě jedním z nich,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci a dodal, že „tato politika je aktivně uplatňována i proti Číně“.

V souvislosti s válkou na Ukrajině zmínil šéf ruské diplomacie také víkendový incident v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně, kterou mají pod kontrolou ruské jednotky. Rusko tvrdí, že tam vybuchlo několik ukrajinských dronů, a Moskva bude podle Lavrova žádat od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) nezávislé zhodnocení těchto útoků.

MAAE již dříve uvedla, že v areálu elektrárny explodoval jeden dron, a Kyjev popřel, že by měl s „provokacemi“ v elektrárně cokoli společného.

Lavrov na jednání s Wangem rovněž prohlásil, že Čína a Rusko budou nadále spolupracovat v boji proti terorismu. Poděkoval přitom za čínskou soustrast v souvislosti s útokem na koncertní síň v Crocus City Hall v Krasnogorsku na okraji Moskvy z 22. března, který si podle ruských úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých.

Lavrov v pondělí končí dvoudenní návštěvu Pekingu. Naposledy Čínu navštívil loni na podzim, předtím se s Wang Iem sešel v Moskvě. Podle pondělní zprávy agentury Reuters jsou na letošní rok plánovány také schůzky ruského prezidenta Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Setkat by se měli na okraj summitu zemí Šanghajské organizace pro spolupráci či summitu rozvíjejících se zemí BRICS.

Peking, který je nyní nejvýznamnějším ruským spojencem, kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit. Zároveň těží z nižších cen za ropu a plyn, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v dřívějším rozsahu.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...