Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odpověď „západním štváčům“. Rusko se pustilo do taktického jaderného cvičení

Svět

  19:38aktualizováno  20:38
Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití taktických jaderných zbraní, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Cvičení se koná v Jižním vojenském okruhu, jehož součástí jsou i Ruskem okupované části ukrajinského území.

Cvičení nařídil začátkem měsíce ruský prezident Vladimir Putin.

Podle ministerstva obrany vojáci do první fáze manévrů nasadili rakety Iskander a Kinžal. Jejich cílem je zajistit, aby jednotky a vojenská technika byly připravené na „bojové nasazení nestrategických jaderných zbraní, aby byla bezpodmínečně zajištěna územní celistvost a suverenita Ruska v souvislosti s provokativními prohlášeními a výhrůžkami různých západních činitelů na adresu Ruské federace“.

Vojáci nacvičovali přebírání „speciální munice“ pro rakety Iskander, tedy jaderných válečných hlavic, osazování odpalovacích vozidel těmito raketami a „jejich utajený přesun na určené pozice“. Jednotky letectva trénovaly osazování hypersonických raket Kinžal speciálními válečnými hlavicemi a lety nad určeným prostorem. Ministerstvo zveřejnilo video z převozu raket v konvoji a jejich nastavení do pozice k vystřelení.

Když Kreml před časem vojenské cvičení ohlašoval, řekl, že jde o reakci na výroky některých západních politiků, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně možného vyslání vojáků NATO na Ukrajinu. Macron opakovaně hovoří o případném vyslání západních pozemních jednotek na Ukrajinu, která se už více než dva roky brání ruské invazi. Názor v rámci Aliance na takový krok ovšem není jednotný.

Válku na Ukrajině v únoru 2022 odstartovala invaze ruské armády, kterou Putin nařídil s argumentem, že je třeba zajistit denacifikaci a demilitarizaci sousední země.

Moskva od té doby opakovaně naznačuje možnost použití jaderných zbraní a v březnu 2023 Putin oznámil, že v Bělorusku, které také sousedí s Ukrajinou, Rusko rozmístí taktické jaderné prostředky. Putin dříve oznámil, že nynějšího cvičení se zúčastní i běloruská armáda.

Ruská jaderná doktrína předpokládá „přísně obranné“ použití jaderných zbraní v případě útoku na Rusko zbraněmi hromadného ničení nebo v případě jeho napadení konvenčními zbraněmi, které bude „ohrožovat samotnou existenci státu“.

Taktické (nestrategické) jaderné zbraně jsou méně destruktivní než strategické jaderné zbraně, které dokážou zničit celá města, ale i tak mají významný ničivý potenciál. Agentura Reuters píše, že podle některých západních analytiků nestrategické jaderné zbraně v uvažování Moskvy nabraly od začátku invaze na Ukrajinu větší význam.

V teorii by jejich nasazení mohlo pro Západ znamenat obrovský šok a nemuselo by vést k rozpoutání jaderné války. Riziko eskalace by ale bylo obrovské. Podle think-tanku Federace amerických vědců má Rusko 155 nestrategických jaderných válečných hlavic. Zda je tento údaj přesný, není jisté, poznamenává Reuters.

Autoři: ,

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...