Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Rusku zavládl státní smutek. Urážka Boha, označil útok papež František

Svět

  12:57aktualizováno  13:10
Lidé v Rusku v neděli drží celostátní smutek na památku obětí pátečního teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy, při kterém zahynulo nejméně 133 lidí. Dalších 152 lidí, včetně pěti dětí, bylo při útoku zraněno, upřesnilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Papež František označil útok v Moskvě za zbabělý zločin a urážku Boha.

O vyhlášení celostátního smutku v sobotu informoval v televizním projevu ruský prezident Vladimir Putin.Televizní a rozhlasové stanice poté změnily vysílání, ze kterého zmizely zábavné pořady i reklama.

Na poledne moskevského času (10:00 SEČ) byla naplánována minuta ticha v muzeích, uvedlo ministerstvo kultury. Ministerstvo zahraničí nařídilo zastupitelským úřadům spustit vlajky na půl žerdi, uvedla agentura Interfax. Podle BBC jsou na znamení solidarity vlajky spuštěny i na zahraničních velvyslanectvích v Moskvě.

Papež František označil útok za urážku Boha a vynechal kázání

Papež František odsoudil páteční teroristický útok v Moskvě jako zbabělý zločin, který je urážkou Boha, a ujistil, že se modlí za jeho oběti. Při mši pro desítky tisíc lidí, kteří se o Květné neděli shromáždili na Svatopetrském náměstí, předtím na poslední chvíli zcela vynechal četbu kázání, pokračoval nicméně v předsedání bohoslužbě. Informují o tom tiskové agentury.

„Modlím se za oběti hanebného teroristického útoku spáchaného v Moskvě. Kéž je Pán přijme v pokoji, utěší jejich rodiny a obrátí srdce těch, kteří provádějí tyto nelidské činy, které urážejí Boha,“ prohlásil papež při mši.

Vatikán bezprostředně nevysvětlil, proč papež kázání vynechal. Televizní přenos místo detailního záběru papeže několik minut zabíral jen shromáždění věřících. Hlasatel ve vatikánském rozhlase poté oznámil, že se papež rozhodl homilii nečíst. František, zahalen v rudém rouchu, nicméně mši, která připomíná Ježíšův příjezd do Jeruzaléma, nadále předsedal a pronášel modlitby.

Majitel koncertní síně, zničené při páteční střelbě a následném požáru, v neděli oznámil, že budovu obnoví. Ze střediska Crocus City Hall zbyly po útoku a požáru pouze ohořelé železné nosníky a ocelové rámy stovek sedadel.

Středisko se síní s kapacitou více než 6 000 míst postavila skupina Crocus miliardáře Arase Agalarova v roce 2009. Je součástí rozsáhlého komplexu nákupních center, restaurací a hotelů na západním okraji hlavního města, kousek od moskevské okružní dálnice.

List Kommersant napsal, že jde o 30. smutek v moderní historii Ruska. „Nikdy nezapomeneme na ty, kteří se stali oběťmi teroristů. Co jejich špinavé ruce zničily, to bude obnoveno,“ uvedla společnost Crocus Group.

Ruské úřady uvádějí, že v souvislosti s útokem zadržely 11 lidí, včetně čtyř mužů podezřelých přímo z útoku v koncertní síni ve středisku Crocus City Hall v Krasnogorsku.

Ruští představitelé v čele s Putinem a státní média poukazují na údajnou souvislost s Ukrajinou, kam podle nich podezřelí z útoku prchali. Ukrajina jakékoliv spojení s útokem odmítá a tvrdí, že Rusku jde o záminku pro další mobilizaci do armády, která už déle než dva roky válčí proti Ukrajině.

K útoku se opakovaně, v pátek a v sobotu, přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Spojené státy před touto hrozbou Rusko varovaly, ale prezident Putin varování veřejně odmítl jako pokus o zastrašování.

Hnutí IS se v minulosti hlásilo už k mnoha útokům, aby si zvýšilo prestiž, a později se ukázalo, že za nimi nestálo. V sobotu IS nicméně zveřejnil video z kamer útočníků.

Spojené státy v pátek uvedly, že mají k dispozici zpravodajské informace, které potvrzují, že k útoku se hlásí Islámský stát-Chorásán, což je afghánská větev této teroristické organizace. Objevila se ve východním Afghánistánu koncem roku 2014 a rychle si získala pověst mimořádně brutálního uskupení, uvedla agentura Reuters. V sobotu označila IS za jediného viníka útoku u Moskvy také mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.

V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu. Ruská média zveřejnila záběry, na nichž jeden ze zadržených odpovídá na otázky tádžicky.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...