Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Parazitem proti stabilitě. Hysterii kolem štěnic rozdmýchali Rusové, tvrdí Francie

Hlava štěnice domácí. Měří asi pět milimetrů a živí se lidskou krví. Skrývá se v matracích či lůžkovinách. foto: Profimedia.cz

Strach ze štěnic, který se loni na podzim rozšířil ve Francii, byl uměle zesílen Ruskem. Prohlásil to státní tajemník pro evropské záležitosti Francie Jean-Noël Barrot. V zemi se loni prudce zvýšil počet případů pokousání tímto hmyzem, entomologové a zdravotničtí odborníci však varovali, že epidemie vedla také k nárůstu falešných pozorování a neopodstatněné hysterii.
  13:52

Francouzská rozvědka DGSI minulý týden uvedla, že ruské zpravodajské služby ve Francii provádějí operace pomocí „zprostředkovatelů“, nejčastěji příslušníků ruskojazyčných komunit z východní Evropy, kteří mají za úkol „posílit roztržky ve francouzské společnosti“.

Při těchto narušitelských akcích se zaměřují na nejrůznější témata, včetně důchodové reformy, postoje k izraelsko-palestinskému konfliktu nebo olympijských her v letošním roce.

Na otázku kanálu TF1 ohledně pokusů o destabilizaci Francie, které údajně vedlo Rusko, se Barrot vrátil k příběhu, který obletěl celý svět. „Spor o štěnice byl na sociálních sítích uměle zesílen účty, u nichž se prokázal ruský původ, a dokonce byla vytvořena falešná souvislost mezi příchodem ukrajinských uprchlíků a šířením štěnic,“ řekl. Dodal, že ji vystupňovaly právě účty napojené na Kreml.

Fotografie a videa informující o výskytu tohoto hmyzu, který se živí krví, zaplavily sociální sítě od poloviny září. Návrat škůdců nabyl rozměrů státní aféry, kterou se zabývala i krizová rada, a to jen několik měsíců před pařížskou letní olympiádou. V metropoli bylo uzavřeno i několik škol, ale zdaleka ne všechny hlášené případy se podle AFP potvrdily.

Podle Barrota ruské kybernetické útoky a dezinformační operace „začaly zrychlovat v posledních dvou letech, od začátku války na Ukrajině“.

Koncem října, po začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, které USA či EU považují za teroristickou organizaci, se na desítkách pařížských budov objevily kresby Davidových hvězd. V souvislosti s činem byl zatčen moldavský pár. Zdroj blízký případu AFP potvrdil, že také tento incident byl součástí operace vedené ruskou tajnou službou FSB.

Autoři: ,