Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Efekt dopadu, záblesk. Rusové mají simulátor boje po užití jaderných zbraní

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Ruští vědci z Vojenské akademie logistiky vyrobili nový simulátor, který napodobuje pozemní jaderný výbuch. Cílem je ruské vojáky lépe připravit na boj v podmínkách po použití atomové zbraně. Rusko opakovaně hrozí, že je nasadí proti Ukrajině či státu NATO.
  12:10

„Účelem modelu je poskytnout jasnou simulaci vizuálních prvků: efekt dopadu, světelný záblesk a prachový mrak ve tvaru hřibu pozemního jaderného výbuchu,“ cituje ruská agentura TASS z popisu simulátoru uveřejněného vědci.

„Vynález bude využit v cvičeních a praktickém tréninku vojenskými jednotkami, aby se zlepšila kvalita výcviku pozemních sil pro bojové operace v kontextu použití jaderných zbraní,“ uvádí se dál ve zprávě. Zařízení též budou sloužit pro jednotky radiačního, chemického a biologického pozemního průzkumu, aby určily epicentrum a parametry jaderného výbuchu.

Vědci uvádějí, že dřívější simulátor, IU-59, je zastaralý, nevyrábí se, jeho zásoby ve skladech jsou nefunkční a navíc je jeho použití přísně zakázáno. Podobně je to i se simulátorem IAB-500, který imituje shození sovětské letecké bomby s jadernou hlavicí RN-24.

30. října 2023

„Nevýhodou IAB-500 je, že tento model byl vyvinut pouze pro frontové letouny. Z tohoto důvodu nebyla praktická cvičení k tréninku jednotek radiačního, chemického a biologického průzkumu ekonomicky proveditelná, protože náklady byly mnohem vyšší než jakýkoli přínos, který by mohly přinést. Model byl navíc v roce 1984 vyřazen z provozu a již se nevyrábí,“ píše TASS.

Respektovaný Institut pro strategická studia (IISS) uvedl, že Rusko ve světle toho, že jeho armáda nedosáhla na Ukrajině výrazných zisků, spoléhá na jaderné zbraně stále více.

„S vědomím, že Západ je opatrný a vyhýbá se riziku, může Rusko usilovat o použití nestrategických jaderných zbraní v takové míře, aby poškodilo protivníky a zabránilo vlastní porážce,“ uvádí institut.

Použitím jaderným zbraní opakovaně vyhrožovala řada ruských představitelů. Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv nedávno pohrozil, že je Rusko nasadí, pokud Ukrajinci zaútočí západními zbraněmi na ruská odpalovací zařízení. Medveděv nicméně taková varování pronáší tak často, že už kvůli tomu čelí masivnímu posměchu.

Podle západních diplomatů ale jeho postoje ukazují, jak přemýšlejí nejvyšší patra kremelských elit.

Sám ruský prezident Vladimir Putin hned v prvních dnech invaze nařídil převedení ruských jaderných sil do režimu zvláštní pohotovosti. Též varoval, že je Rusko může použít, pokud bude jeho územní celistvost narušena. Moskva nicméně čelí tlaku Pekingu, čínský prezident Si Ťin-pching údajně osobně Putina varoval před učiněním takového kroku.

25. října 2023

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč