Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Rozhodla se kandidovat proti Putinovi. Hned musela k výslechu

Svět

  9:21
Ruskou regionální novinářku Jekatěrinu Duncovovou, která minulý týden ohlásila záměr kandidovat v ruských prezidentských volbách, vyslýchali vyšetřovatelé z ruské prokuratury a ptali se jí na její kandidaturu a vztah k ruským aktivitám na Ukrajině. Duncovová na svém předvolebním webu vyzývá k ukončení bojů na Ukrajině.

Ruska regionální novinářka Jekatěrina Duncovová foto: https://t.me/Duntsova

Duncovová do oznámení své kandidatury nebyla příliš známá. Na svém předvolebním portálu o sobě uvádí, že jí je 40 let, žije ve městě Ržev západně od Moskvy a v minulosti byla městskou zastupitelkou.

Podle informací na sociální síti VKontaktě od roku 2003 pracuje v místních médiích. Soudě podle příspěvků na téže sociální síti v minulosti aktivně podporovala místního nejvlivnějšího člena vládnoucí prokremelské strany Jednotné Rusko Romana Krylova, podotkl portál Agentstvo. V roce 2020 kromě toho vyzývala k podpoře změn ruské ústavy. Díky těmto odhlasovaným úpravám může zůstat Putin prezidentem až do roku 2036.

Na svém předvolebním portálu přitom Duncovová kritizuje, že Putin má v Rusku prakticky neomezené pravomoci. „Místní samospráva je prakticky zlikvidovaná a v obrovském státě o všem rozhoduje jeden člověk,“ píše se na jejím webu.

Putin svoji kandidaturu ve volbách ještě oficiálně neoznámil. Záměr kandidovat v ruských prezidentských volbách v minulých dnech naproti tomu ohlásil bývalý velitel proruských separatistů na ukrajinském Donbasu Igor Girkin, kterého loni nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil na doživotí kvůli podílu na vraždě 298 lidí na palubě malajsijského letadla sestřeleného v létě 2014 nad východní Ukrajinou.

Předvolební kampaň zahájil také bývalý moskevský zastupitel Boris Naděždin, který hodlá kandidovat za středopravicovou Občanskou iniciativu.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...