Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Ruským Soči se po bouři prohnaly obří vlny. Na Krymu voda zničila zákopy

Svět

  13:25
Téměř půl milionu lidí zůstalo bez proudu poté, co bouře v oblasti Černého moře zaplavila silnice, vyvrátila stromy a strhla elektrické vedení. Jeden člověk zemřel. Vichřice zasáhla také jih Ruska; Soči zaplavily vlny, které se prohnaly ulicemi. Na okupovaném Krymu řádění živlů poškodilo ruské opevnění.

Bouře zasáhla i jih Ruska a zaplavila plážové letovisko Soči, strhla pětipatrové budovy v Anapě a poškodila domy a školy na Kubáni. Nepříznivé počasí rovněž zastavilo nakládku ropy v přístavu Novorossijsk.

Některé krymské regiony vyhlásily výjimečný stav. Jde o nejsilnější zaznamenanou bouři za posledních 16 let, rychlost větru dosáhla až 144 km/h, řekla pro ruskou agenturu TASS Taťjana Ljuběcká z krymského odboru pro monitorování životního prostředí.

Bouře zasáhla letovisko Soči. (27. listopadu 2023)

Vláda na Krymu, který Rusko v roce 2014 anektovalo od Ukrajiny, v pondělí vyzvala lidi, aby zůstali doma, a uzavřela státní úřady včetně škol a nemocnic. Silný vítr se totiž očekává i v pondělí, píše agentura AP.

Šéfka jedné z krymských oblastí Natalja Pisarevová uvedla, že všichni v Černomořské oblasti na zapadě Krymu přišli o dodávky vody i ústřední topení, protože čerpací stanice nemají proud. Objevily se také zprávy o problému s plynovodem v Sakách.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na sociální síti X uvedl, že záplavy poškodily ruské zákopy na březích poloostrova. „Podle informací krymských médií v Jevpatorii voda odplavila obrannou linii na pobřeží, strojírenské budovy a palebná postavení,“ píše.

Autor: