Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policie zatýkala v Moskvě na akci žen požadujících návrat manželů z fronty

Svět

  13:22
Policie zatkla v Moskvě dva reportéry při protestu žen zmobilizovaných vojáků, které požadují návrat svých manželů domů z války proti Ukrajině. Příbuzní nasazených pravidelně v sobotu kladou květiny k věčnému ohni u hrobu Neznámého vojína u Kremlu. Na dnešek zároveň připadá druhé výročí vpádu ruských vojsk do sousední země.

„Na akci žen zmobilizovaných z hnutí Puť domoj (Cesta domů) zadrželi zpravodaje SOTAvision Michaila Lebeděva a Annu Slivovou, (přestože) měli novinářské průkazy, pověření redakce a vesty s nápisem ‚tisk‘,“ uvedl na sociální sítí zpravodajský kanál SOTAvision.

Ruští policisté při akci zřejmě zadrželi více osob, z nichž dvě měly na sobě žluté vesty s nápisem „tisk“, uvedla agentura AFP s odvoláním na záběry ze sociálních sítí.

Jedna z dívek čekající s květinami ve frontě, než ji pustili k věčnému ohni, řekla SOTAvision, že přišla podpořit ženy vojáků, protože těm „nadává vláda i opozice a všichni na ně kašlou“.

Také prý kvůli úmrtí opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel za neobjasněných okolností v ruském vězení. „Nebyla jsem jeho stoupenkyní, ale byl to pro mne hrozný otřes. Ukázalo se, že člověk je naprosto bezbranný vůči systému,“ řekla.

Autoři: ,