Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruský ambasador v Polsku ignoroval předvolání, měl vysvětlit přelet střely

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev přichází k památníku vojáků Rudé armády ve Varšavě. (9. května 2023) foto: Reuters

Ruský velvyslanec Sergej Andrejev ignoroval předvolání na polské ministerstvo zahraničí, které požaduje vysvětlení nedělního incidentu, kdy ruská střela vletěla do Polska. Varšava nyní zvažuje, zda je ambasador schopen správně reprezentovat zájmy Ruska v Polsku. Andrejev uvedl, že se nedostavil, protože Polsko nepředložilo žádné důkazy na podporu tvrzení, že by Rusko mělo s incidentem cokoliv společného.
  15:54aktualizováno  16:12

„Ruský velvyslanec Sergej Andrejev v pondělí nedorazil do sídla ministerstva zahraničí, aby objasnil incident s ruskou střelou s plochou dráhou letu, která 24. března narušila polský vzdušný prostor,“ uvedl mluvčí Pawel Wroński.

„Vídeňská úmluva jasně určuje povinnosti velvyslance v hostitelské zemi. Zamýšlíme se, zda velvyslanec plní pokyny ministerstva zahraničí v Moskvě a zda je s to správně reprezentovat zájmy Ruské federace ve Varšavě,“ zdůraznil Wroński podle televize TVN 24. Dodal, že polská protestní nóta bude předána ruské straně jinou cestou.

Andrejev podle ruského listu Kommersant uvedl, že byl v pondělí pozván na polské ministerstvo, aby se setkal s jedním z náměstků ministra zahraničí.

„Zeptal jsem se, zda polská strana hodlá předložit jakékoliv důkazy pro svá tvrzení. Jasnou odpověď jsem nedostal. Usoudil jsem pak, že hovořit na toto téma bez předložení důkazů nemá smysl, a navštívit ministerstvo jsem odmítl,“ řekl a zopakoval, že ruská strana dosud neobdržela žádné důkazy podporující tvrzení, že má něco společného s nedělním incidentem.

Rusko při nedělním útoku na západní Ukrajinu podle polských ozbrojených sil narušilo svou střelou s plochou dráhou letu polský vzdušný prostor. Střela, která letěla rychlostí zhruba 800 kilometrů za hodinu ve výšce 400 metrů, pronikla nad polské území do hloubky 1000 až 2000 metrů, než po 39 sekundách polský vzdušný prostor opustila.

Informace o narušení hranic NATO byly předány polským spojencům v Severoatlantické alianci. „Polská protivzdušná obrana byla uvedena do pohotovosti a ruskou střelu by zničila, kdyby mířila na jakýkoliv cíl v Polsku,“ řekl ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Bývalý šéf finské vojenské rozvědky, generál Pekka Toveri podle portálu Onet upozornil, že Rusko mohlo střelu vyslat nad Polsko úmyslně, aby se vyhnulo ukrajinské protivzdušné obraně, a k tomu zkusilo využít vzdušný prostor členského státu NATO. To pokládá za nepřípustné a Polsko by podle něho mělo reagovat za podpory Aliance.

Autoři: ,