Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Valí se na nás „moře“, varoval gubernátor zaplavené Kurganské oblasti

Svět

  12:06aktualizováno  20:17
V ruské Kurganské oblasti stoupá hladina řeky Tobol, úřady v regionu hlásí téměř 13 000 evakuovaných. Oblastní úřady podle ruských médií vyzvaly obyvatele Kurganu k evakuaci, protože na město se valí „obrovská“ povodňová vlna z Kazachstánu. V kazachstánském městě Petropavl (rusky Petropavlovsk) je zcela zaplaveno a uzavřeno několik čtvrtí. Jižní část ruského Uralu a severní část Kazachstánu se potýkají s nejhoršími záplavami za desítky let.

„To vše, co nyní vidíme v Kurganu, kdy se pod vodou ocitá Čerjomuchovo (sídliště ležící asi 15 kilometrů jihozápadně od centra, pozn. red.), je jen kapka z toho, co se blíží ke městu,“ uvedl na sociální síti gubernátor Vadim Šumkov, citovaný ruskými médii. Podle něj se na oblastní centrum s více než 300 000 obyvateli valí ze sousední země příval o objemu 1,3 miliardy metrů krychlových vody.

„To není jen povodeň, to je skutečná hrozba! Vezměte proto děti, starší lidi, příbuzné a sousedy s omezenou pohyblivostí do dočasných ubytoven nebo k přátelům a známým. Shromážděte doklady a cennosti. Přepravte svůj majetek do vyšších poloh. A okamžitě opusťte své domy a chaty,“ nabádal.

V ruském Kurganu stoupá hladina řeky Tobol. (15. dubna 2024)

V Kurganu hladina řeky Tobol v osm večer místního času (17:00 SELČ) stoupla na 704 centimetrů, napsal list Kommersant s odvoláním na oblastní úřady a připomněl gubernátorovo varování, že povodeň v pravobřežní části města začne při šestimetrové výši.

Gubernátor nařídil okamžitě evakuovat obyvatele pravobřežní část Kurganu i obyvatele chatových osad a zahrádkářských kolonií na levém břehu řeky před ochrannou hrází. Už dříve uvedl, že množství vody, které se valí na Kurgan přirovnal k „moři“.

Šumkov svůj apel k evakuaci později zopakoval s tím, že proud vody se zrychluje, a že se obyvatelé budou moci do svých domů a chat vrátit, jakmile voda opadne, jak se už děje dále proti proudu.

Kurgan

Kurgan

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Povodně už dříve zaplavily na 34 000 domů v Orenburské oblasti ležící o něco západněji, kde se ze svých břehů vylila řeka Ural. Její hladina začala v neděli podle ruských médií klesat a tamní záplavy polevovat.

Záplavy postihly také Tomskou oblast v jihozápadní části Sibiře, v okolí oblastní metropole Tomsku se dnes pod vodou ocitlo téměř 140 domů a osm desítek lidí bylo evakuováno, píše Reuters.

V samém městě povodeň způsobila zhroucení části ochranné hráze, regulující řeku Tom, uvedl list Kommersant s odvoláním na starostu města, který vybídl obyvatele, aby v zájmu vlastní bezpečnost přestali s výlety ke zhroucené hrázi i s malými dětmi.

Takto se v Tomsku protrhla jedna z hrází:

Sousední Kazachstán evakuoval od začátku povodní více než 111 000 lidí. Ve městě Petropavl, které se nachází nedaleko hranic s Ruskem, hlásí někteří obyvatelé, že jejich domy jsou potopeny až po střechy, nebo dokonce odplavaly. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev už dříve označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí v regionu vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural a silné deště. Voda zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři, v Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek Ural a Tobol.

Autoři: ,