Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orenburg vyhlásil okamžitou evakuaci, Ural je dva metry nad kritickou hranicí

Svět

  12:47
Úřady v zaplaveném ruském Orenburgu vyhlásily okamžitou evakuaci. Úroveň hladiny řeky Ural, rozvodněné jarním táním, tam přesáhla nebezpečnou hranici o téměř dva metry, ve městě jsou zaplaveny tisíce domů a úřady počítají napáchané škody v regionu v desítkách miliard rublů. V sousedním Kazachstánu kvůli záplavám evakuovali do bezpečí bezmála 100 tisíc lidí.

„Není to cvičný poplach, koná se rozsáhlá evakuace! Povodňová situace v Orenburgu je mimořádně nebezpečná,“ uvedl starosta půlmilionového města Sergej Salmin a vyjmenoval městské části, které musí lidé neprodleně opustit.

Hladina řeky Ural totiž stoupla na nebezpečných 11,43 metru. Dříve úřady za kritickou označovaly výšku 9,3 metru.

„Vezměte si sebou doklady, léky, nezbytně nutné věci a okamžitě odejděte z domů. Situace je kritická, neztrácejte čas,“ nabádal.

Potopa v ruském Orenburgu (11. dubna 2024)

Pod Orenburgem úřady podle agentury TASS evakuují všechny obyvatele vsi Gazodobytčikov, protože při dalším stoupání vody hrozí protržení hráze.

Úřady očekávají, že v pátek či v sobotu bude v Orenburgu povodeň kulminovat. Ve městě bylo k ránu zaplaveno 2687 domů. V celé Orenburské oblasti voda zaplavila už 11 773 obytných domů.

Odborníci očekávají, že povodeň stoupne na 11,6 metru, napsala agentura DPA a dodala, že předchozí historicky nejvýše zaznamenaná výše vody byla 9,4 metru za povodní v roce 1942.

Škody způsobené povodní v Orenburské oblasti přesáhly 40 miliard rublů (asi 10,14 miliardy Kč), informoval prezidenta Vladimira Putina šéf regionu Denis Pasler.

Gubernátor dodal, že jde o velice předběžný odhad, protože voda ještě neopadává a nebylo možné škody obhlédnout. Za nejhorší označil situaci v Orenburgu, zatímco druhém největším městě oblasti, Orsku, se situace „stabilizuje“, jak klesá hladina vody, která tam před několika dny prorazila ochrannou hráz.

Orenburg

Orenburg

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

V Kazachstánu bylo od začátku povodní evakuováno 99 869 lidí, včetně 36 591 dětí, uvedlo kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace podle serveru Tengrinews.kz. Na záchranných pracích se podílí 34 272 lidí s asi 4000 kusy techniky. Zaplaveno je 3563 soukromých domů a 1778 chat v šesti oblastech. V osmi regionech platí nouzový stav.

„Vezměte si doklady, teplé oblečení, lůžkoviny a zásoby vody a jídla na tři dny,“ poradily úřady podle reportérů Tengrinews obyvatelům jedné vsi u města Petropavl na severu země, kterou nařídily evakuovat po protržení protipovodňové hráze. V oblasti bylo evakuováno 1922 lidí. Na velkou vodu se připravuje i samo město a okolí: zvyšovány jsou hráze podél rozvodněné řeky Išim a evakuováni lidé z míst, kterým hrozí zatopení.

Strach v Almaty, stavbu přehrady rozkradli

Ministerstvo podle portálu také varovalo před ohrožením životů 30 000 obyvatel největšího kazachstánského města Almaty vinou nedávno odhaleného rozkrádání státních peněz při stavbě přehrady na řece Aksaj. Případ je vyšetřován, uvedl server Nur.kz a dodal, že přehrada vznikala právě s cílem ochránit obyvatele před povodněmi.

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural. Voda zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři, v Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek Ural a Tobol. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...