Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moskva si předvolala kvůli zmrazení majetku českého diplomata, hrozí odvetou

Svět

  14:29aktualizováno  14:52
Ruské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo zástupce velvyslance v Rusku Jiřího Čisteckého, aby mu dalo najevo svůj nesouhlas s přidáním ruského podniku spravujícího nemovitosti v zahraničí na český sankční seznam. S odvoláním na dnešní vyjádření ruského ministerstva zahraničí to uvedla agentura TASS.

„Můžeme potvrdit, že náš chargé d’affaires byl pozván 17. listopadu na ruské ministerstvo zahraničí. Detaily a obsah jednání nebude česká diplomacie komentovat,“ sdělilo české ministerstvo zahraničních věcí.

Velvyslancem v Rusku je oficiálně Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku. Diplomat Čistecký v Moskvě působí jako zástupce velvyslance.

Přidání ruského podniku Goszagransobstvennosť na seznam schválila ve středu česká vláda. Rozhodla tím také o zmrazení jeho majetku v České republice. Moskva to v dnešním prohlášení označila za právní svévoli.

„Diplomatovi byl tlumočen důrazný nesouhlas v souvislosti s rozhodnutím české vlády z 15. listopadu o přidání podniku Goszagransobstvennosť na český národní sankční seznam,“ stojí v prohlášení ruského ministerstva. „Bylo jasně dáno najevo, že podobná právní svévole je nepřípustná,“ uvedlo také ministerstvo.

Už dříve Moskva ústy prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova označila krok české diplomacie za nezákonný. Ministr zahraničí Jan Lipavský ale na dotaz ČTK tento týden uvedl, že zmrazení ruského majetku v ČR je v souladu se sankčním zákonem.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes také zopakovalo dřívější varování Moskvy, že ruská strana bude na rozhodnutí Prahy reagovat. „Ruská strana použije všechny prostředky včetně toho, že podnikne odvetné kroky ve vztahu k českým aktivům v Rusku,“ stojí v prohlášení.

Podle čtvrtečního vyjádření Lipavského ale Česko nemá v Rusku žádný objekt, který by byl čistě ve vlastnictví České republiky a neměl další formu úpravy fungování. Česko má v Rusku zastupitelský úřad a Český dům, což jsou objekty upravené mezinárodními smlouvami.

Autoři: ,