Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin vydělal 68 milionů rublů a pořád má dvě volhy, stojí v přiznání

Ruský prezident Vladimir Putin přijel v roce 2005 svou Volhou z roku 1956 na otevření nového tunelu na dálnici spojující černomořské letovisko Soči s horským lyžařským střediskem Krasnaja Poljana. (19. srpna 2005) foto: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin za šest let vydělal téměř 68 milionů rublů, tedy přes 17 milionů korun. Částka zahrnuje jeho plat, příjem z vkladů v bankách, cenných papírů a z prodeje pozemku v okolí Moskvy a také vojenskou penzi, kterou získal jako bývalý důstojník sovětské tajné policie KGB. Putin se v březnových volbách popáté uchází o zvolení do čela státu, experti pokládají jeho zvolení za jisté.
  16:41

Na Putinův příjem v úterý upozornil ruský list Kommersant s odvoláním na majetkové prohlášení, zveřejněné ústřední volební komisí.

V Putinově majetku – podobně jako před volbami v roce 2018 – figuruje byt o rozloze 77 metrů čtverečních v Petrohradu. K dispozici má také byt v Moskvě o rozloze 154 metrů čtverečních a parkovací stání v Petrohradu. Z aut nadále vlastní dvě sovětské volhy a terénní vůz Niva.

Za šest let klesl počet Putinových bankovních účtů ze 13 na deset, ale suma úspor vzrostla během této doby zhruba čtyřnásobně z 13,8 milionu na 54,4 milionu rublů. Za posledních 12 let se Putinovy úspory zvětšily skoro desetinásobně. V roce 2012 Putin přiznal 5,7 milionu rublů na svých účtech, poznamenal server Meduza.

„Výše úspor kandidáta odpovídá jeho příjmům. Musíte vzít v potaz, že funkce prezidenta znamená, že se o vás stará stát, což umožňuje odkládat si peníze,“ vysvětlila Kommersantu mluvčí Putinova volebního štábu Alexandra Suvorovová.

Rituál každoročního předkládání majetkových přiznání zavedl v Rusku jako protikorupční opatření Dmitrij Medveděv v době, kdy Putina vystřídal v letech 2008 až 2012 na jedno volební období v Kremlu, protože ústava nedovolovala zastávat nejvyšší funkci více než dvakrát po sobě. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu Putin zakázal majetková přiznání úředníků zveřejňovat, což u expertů vyvolalo obavy, že beztak slabá veřejná kontrola státní moci ještě více zeslábne.

Skrytý majetek?

Putin má kromě mzdy k dispozici tučné reprezentační fondy, rozsáhlé kremelské zázemí a několik venkovských rezidencí. V médiích se navíc čas od času objevují spekulace, že jeho majetek je ve skutečnosti daleko rozsáhlejší, než oficiálně přiznává.

Uvězněný opoziční vůdce Alexej Navalnyj tvrdí, že jmění nejvlivnějších ruských politiků je zapsáno na cizí osoby, aby zůstalo skryto zrakům veřejnosti.

Před pár dny zveřejnil v rámci protikorupční kampaně své majetkové přiznání i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle webu ukrajinské prezidentské kanceláře příjmy Zelenského a jeho rodiny od roku 2020 klesají. V roce 2020 činily celkové příjmy zhruba 12 milionů hřiven (7,2 milionu korun) a o rok později 11 milionů hřiven (6,6 milionu korun), z nichž podstatnou část tvořil výnos z prodeje ukrajinských státních dluhopisů.

V roce 2022, kdy na Ukrajině začala ruská invaze, příjmy Zelenského a jeho rodiny klesly na 3,7 milionu hřiven (2,2 milionu korun). Pokles byl podle prezidentské kanceláře způsobený vypovězením některých nájemních smluv kvůli začátku války.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!