Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šance pro vězněného reportéra. Putin touží po návratu vraha z tajné jednotky

Ruský vrah Vadim Krasikov foto: Profimedia.cz

Americký reportér Evan Gershkovich už rok tvrdne v ruském vězení a termín jeho propuštění se zdál být v nedohlednu. Nyní svítá šance. Figuruje ve výměně vězňů, o které uvažuje ruský prezident Vladimir Putin. Ten podle BBC „zoufale žádá“ o Vadima Krasikova, jenž si odpykává trest v Německu za vraždu na objednávku Kremlu.
  13:14

Ruského občana s vazbami na ruskou bezpečnostní službu FSB Krasikova německé jednotky zatkly v Berlíně v roce 2019. V tamním rušném parku na kole a se zbraní s tlumičem zavraždil na příkaz Putina exilového čečenského velitele Zelimchana Changošviliho. Pistoli poté hodil do řeky Sprévy poblíž sídla německého parlamentu.

Když policie atentátníka dopadla, našla u něj pas se jménem Vadim Sokolov. Úřady ale rychle dospěly k závěru, že skutečné jméno dopadeného zní Vadim Krasikov a je hlavním podezřelým ze zabití majitele restaurace v Moskvě v roce 2013. Tehdy údajně vraždil podobně děsivě, když oběť pistolí dvakrát střelil a z místa ujel na kole.

Podle BBC ruský prezident Putin v nedávném rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem potvrdil, že Kreml usiluje o propuštění „vlastence“ Krasikova. A výměnou za něj by měl nabídnout amerického reportéra listu Wall Street Journal Evana Gershkoviche, kterého loni v Rusku zadrželi na základě obvinění ze špionáže, což ale on i americká vláda odmítají.

Gershkovich není jediným Američanem v ruském vězení, kterého Moskva zadržela na základě politicky motivovaného obvinění. Jmenuje například bývalého amerického mariňáka Paula Whelana a americko-ruskou občanku Alsu Kurmaševovou. Ti by údajně, i podle dřívějších informací, ve výměně za Krasikova taktéž mohli sehrát roli.

Plány na výměnu vězňů podle BBC, která se odvolává na spojence zesnulého předáka ruské opozice Alexeje Navalného, zahrnovaly právě i jméno vězněného Navalného. Po ruských prezidentských volbách údajně Putin prohlásil, že s výměnou Navalného za „některé lidi“ zadržované na Západě souhlasil. Podle Bílého domu se však o žádné takové výměně nikdy nejednalo.

Jestliže Putinův plán na výměnu zadržovaných Američanů za „berlínského vraha“ Krasikova přetrvá, bude si žádat spolupráci USA, Německa a Ruska.

Proč je Krasikov důležitý

Vadim Krasikov patřil podle němekcých vyšetřovatelů k vysoce utajované jednotce Vympel ruské tajné služby FSB, jejíž oficiální náplní jsou protiteroristické operace doma, ale provádí sabotáže a vraždy v zahraničí.

Ačkoliv Kreml podíl na berlínské vraždě, za níž padlo doživotí, odmítl, podle německé prokuratury je zapojení jasné. Svědčí o tom například stažení zatykače za moskevskou vraždu v roce 2015 a záhadné rozplynutí identity Krasikova.

Vadim Sokolov, nová identita Krasikova, ve stejném roce získal cestovní pas a o čtyři roky později daňové identifikační číslo. Podle německého soudu k tomu mohlo dojít jedině s posvěcením Kremlu.

Podle západních pozorovatelů byla vražda čečenského povstaleckého velitele Changošviliho součástí série Moskvou objednaných vražd čečenských exulantů v Evropě a na Blízkém východě. To ovšem Putin odmítl jako politicky motivované tvrzení, o vrácení Krasikova domů ale očividně velmi silně stojí.

18. dubna 2023

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!