Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zachraňte národ, mějte alespoň tři děti, řekl Putin dělníkům tankového závodu

Svět

  20:53
Ruské rodiny musí mít nejméně dvě děti, aby národ etnicky přežil, a tři nebo více, pokud se má rozvíjet a prosperovat. Při návštěvě tankové továrny na Urale to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Jeho slova přicházejí uprostřed zintezivnění bojů na východní Ukrajině, kde ruská armáda podle západních analytiků čelí masivním ztrátám na životech.

„Pokud chceme přežít jako etnická skupina – no, nebo jako etnické skupiny obývající Rusko, musí být v rodině minimálně dvě děti,“ řekl šéf Kremlu zaměstnancům zbrojního závodu ve městě Nižnij Tagil.

„Pokud by každá rodina měla jen jedno dítě, populace by se zmenšila. A abyste se mohli rozšiřovat a rozvíjet, potřebujete alespoň tři děti,“ dodal.

Putin se staví do role ochránce „tradičních hodnot“ založených na rodině a pravoslavné křesťanské víře. Během čtyřiadvaceti let u moci přísně omezil práva sexuálních menšin, západní toleranci vůči komunitám LGBT+ ruský lídr vnímá jako důkaz „dekadence západní Evropy a USA“.

Sám Putin je podle spekulací zahraničních médií otcem až sedmi dětí. Dvě dospělé dcery má z pětadvacetiletého manželství s Ludmilou Putinovou. Další ratolesti zplodil se svou milenkou, někdejší gymnastkou Alinou Kabajevovou, se kterou je od roku 2008. V tom, kolik spolu mají dětí, se média rozcházejí. Některá uvádí tři, jiná čtyři. Dalšího potomka, dvacetiletou Jelizavetu, má mít Putin s ruskou podnikatelkou Světlanou Krivonogičovou.

Agentura Reuters podotýká, že Rusko od rozpadu Sovětského svazu čelí postupnému ubytku obyvatelstva, jenž v posledních dvou letech podpořila ruská invaze na Ukrajině. Z Ruska v souvislosti s vypuknutím bojů podle odhadů emigroval více než jeden milion lidí. Dalších nejméně 83 tisíc Rusů padlo podle stanice BBC na ukrajinské frontě.

Americké tajné služby odhadují ruské ztráty – mrtvé a zraněné – na 315 tisíc vojáků. Moskva ani Kyjev počty vlastních vojenských ztrát neuvádějí. Ukrajinský generální štáb naopak ty ruské hlásí denně a tvrdí, že invazní armáda přišla na Ukrajině o více než 370 tisíc vojáků. Hovoří přitom o „ztrátách“, kdy se může jednat o mrtvé, zraněné i jinak vyřazené z boje.

Ruský statistický úřad odhadl počet obyvatel na počátku roku 2023 na 146,4 milionu, před dvaceti lety to bylo 149 milionů.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč