Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hlavy v ruské armádě padají dál. O funkci přišel další generál i náměstek z obrany

ilustrační snímek foto: AP

Rusko sesadilo dalšího vysokého vojenského velitele z Východního vojenského okruhu, generála Alexandra Čajka. Minulý týden byl pak změněn i náměstek ministerstva obrany. Za odvoláváním lidí z funkcí může stát fakt, že Rusko čelí rozsáhlé protiofenzivě na Ukrajině.
  19:29

Dřívější informace v pátek potvrdil server RBK, který vychází z dat veřejně přístupných armádních registrů. Už začátkem týdne se potvrdily zprávy, že velení se změnilo i u Západního vojenského okruhu; minulý týden přišel o svou funkci náměstek ministerstva obrany zodpovědný za logistiku.

Východní vojenský okruh podle RBK nově vede generál Rustam Muradov, který bojoval v Čečensku, velel ruskému kontingentu v Náhorním Karabachu a od února figuruje na sankčním seznamu EU. Kreml ani ministerstvo obrany se k personálním změnám nevyjádřilo, Muradovovi ale ke jmenování blahopřál gubernátor domovského Dagestánu, napsala agentura Reuters.

V pondělí server RBK uvedl, že se oficiálně potvrdilo i jmenování nového velitele Západního vojenského okruhu. Krátce poté, co ukrajinská armáda dobyla strategicky položené město Lyman, musel funkci opustit dosavadní velitel, generál Alexandr Žuravljov.

Ruské ministerstvo obrany zbavilo funkce také náměstka Dmitrije Bulgakova, který zodpovídal za armádní logistiku. Stalo se tak krátce po zahájení ruské mobilizace a po zprávách, že má Moskva problémy se zásobováním vojsk válčících na Ukrajině.

Autoři: ,