Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko čile obchoduje se Severní Koreou. Za granáty posílá hladovějícímu totalitnímu režimu potraviny

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un při setkání v Amurské oblasti (13. září 2023) | foto: ČTK

Premium
V září loňského roku se severokorejský diktátor Kim Čong-un ve Vladivostoku sešel se svým ruským protějškěm Vladimirem Putinem. Od té doby obchodní výměna mezi oběma státy, na které je uvalena celá řada mezinárodních sankcí, prudce roste. Horkým zbožím jsou hlavně granáty a potraviny, uvedl v úterý jihokorejský ministr obrany Sin Won-sik.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Severní Korea podle Soulu od zmiňovaného podzimního setkání odeslala do Ruska asi 6700 kontejnerů munice, aby podpořila Moskvu v jejím už dva roky trvajícím válečném tažení na Ukrajině. Do kontejnerů se podle Sin Won-sika mohly vejít více než tři miliony dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů nebo půl milionu granátů ráže 122 milimetrů. „Mohl to být i mix těchto typů,“ dodal jihokorejský ministr.

Prokleté, ale lepší než nic

Zajímavé přitom je, že sami Rusové si začátkem letošního roku na kvalitu severokorejských granátů stěžovali. „Podle dělostřelců mají poloviční dolet než naše,“ stálo v lednu například na telegramovém účtu válečného kanálu Gray Zone. S tím, že severokorejské granáty jsou prý „prokleté“. Nakonec ale zřejmě převládl názor, že je lepší mít severokorejské granáty než se trápit jejich nedostatkem.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: