Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Nejdelší trest pro ženu. Trepovovou odsoudili za atentát na blogera na 27 let

Svět

  13:39aktualizováno  13:42
Ruský soud vynesl rozsudek 27 let odnětí svobody nad Darjou Trepovovou kvůli jejímu podílu na loňském atentátu na proválečného blogera známého pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Shledal ji vinnou mimo jiné z terorismu, informoval ze soudní síně zpravodaj portálu Mediazona. Verdikt je podle Mediazony nejpřísnější známý trest pro ženu v Rusku v novodobé historii.

Šestadvacetiletá Trepovová byla zatčena loni v dubnu poté, co na akci v Petrohradě předala blogerovi Tatarskému sošku, která později vybuchla. Tatarskij při explozi zemřel a přes 40 dalších lidí bylo zraněno. Moskva ze zorganizování atentátu obvinila ukrajinské rozvědky, Kyjev ukrajinský podíl na úmrtí Tatarského nepotvrdil.

Soud shledal Trepovovou vinnou ze spáchání trestného činu, který vedl k úmrtí člověka, z nelegálního nakládání s výbušninami a z padělání dokumentů. Trepovová se loni v listopadu před soudem přiznala jen k používání padělaných dokumentů, obvinění z teroristického útoku a z nezákonného používání výbušnin odmítla. Tvrdí, že o výbušném zařízení ukrytém v sošce nevěděla.

Podle fotografií zveřejněných agenturou RIA Novosti se Trepovová objevila u soudu za ochranným sklem a v mikině s motivem pomerančů. Zpravodaj Mediazony popsal, že si žena verdikt vyslechla s klidem a s lehkým úsměvem na tváři.

Verdikt soud vynesl také nad Dmitrijem Kasincevem, který Trepovové umožnil, aby nějaký čas zůstala v jeho bytě poté, co opustila petrohradskou kavárnu, kde se atentát odehrál. Kasinceva soud poslal na rok a devět měsíců za mříže.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...