Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Tažení na Ukrajinu je úspěšné, vědí Rusové. Čeho Putin dosáhl, to nevědí

Putin na vlasteneckém shromáždění ocenil ruské vojáky bojující na Ukrajině. (22. února 2023) foto: Profimedia.cz

Rusové ve své většině vyjadřují podporu válce proti Ukrajině a tažení označují za úspěšné – ale 58,9 procenta jich nedokáže uvést ani jediný cíl, jakého za dva roky války prezident Putin dosáhl, napsal portál The Moscow Times s odvoláním na průzkum, podniknutý společností RussianField před čtvrtečním Putinovým vystoupením o stavu země.
  7:45

V průzkumu 35,8 procenta respondentů uvedlo, že na otázku o konkrétních dosažených cílech nedokážou odpovědět; 23,1 procenta pak rovnou řeklo, že žádného cíle se na Ukrajině dosáhnout nepodařilo.

Putin v únoru 2022 při ohlášení vpádu ruských vojsk do sousední země prohlašoval, že hodlá dosáhnout „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny, která se podle ruského prezidenta dopouští „genocidy“ v Donbasu na Ukrajině. O dva roky později cíl v podobě „denacifikace“ pokládá podle RussianField za splněný jen 0,9 procenta Rusů a „demilitarizaci“ pouze 1,5 procenta dotázaných. Dalších 2,3 procenta si myslí, že se Putinovi podařilo předvést sílu Ruska světu. Ale jen 2,2 procenta se domnívá, že „ochránil“ obyvatele Donbasu a méně než jedno procento přiznává Putinovi, že semkl národ.

Z průzkumu podle The Moscow Times vyplývá, že Rusové vnímají válku proti Ukrajině jako dobyvačnou: 17 procent dotázaných mezi dosaženými cíli uvedlo anexi ukrajinských území; 10,3 procenta hovořilo o „osvobození“ Donbasu a 6,7 procenta o jeho „připojení“ k Rusku.

Spojování dosažených cílů operace s územními zisky je typičtější pro ženy a seniory. Lidé středního věku hovořili častěji o demonstraci síly. Sociologové také zaznamenali, že o absenci úspěchu spíše hovoří muži, lidé s vyšším vzděláním a také ti, v jejichž okolí se vyskytují emigranti, nikoliv však účastníci války.

20. února 2024

Podle stejného průzkumu si více než dvě třetiny Rusů, 68 procent, myslí, že země kráčí správným směrem, a 56 procent pokládá vojenské operace za úspěšné. Současně 71 procent dotázaných připouští, že se válka protahuje. To je prudké zvýšení oproti předchozímu průzkumu: v červenci 2022 o protahování války hovořilo 59 procent dotázaných.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...