Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Prohlaste Rusy za sponzory terorismu, jsou jako Islámský stát, apeluje Lotyšsko

Při útoku na věznici Olenivka v Doněcké oblasti zemřely desítky ukrajinských válečných zajatců. V troskách jsou vidět ohořelá těla. (29. července 2022) foto: AP

Evropská unie by měla označit Rusko za sponzora terorismu, uvedl v rozhovoru s webem Politico lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Vyjádřil se tak poté, co při pátečním útoku na věznici Olenivka v Doněcké oblasti na okupované východní Ukrajině zahynuly desítky ukrajinských válečných zajatců.
  17:06

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak dnes uvedl, že nově zveřejněné satelitní snímky Olenivky svědčí o tom, že útok spáchalo Rusko. Moskva oznámila, že k vyšetření útoku oficiálně přizvala OSN a Červený kříž.

Z útoku na vězení se vzájemně obviňují obě strany konfliktu. Rusko a představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala území, které na východě země ovládají, a zasáhla přitom věznici. Při útoku podle DNR zemřelo 53 ukrajinských válečných zajatců.

Věznice v Olenivce po útoku na snímku Maxar Technologies. Satelitní záběry podle Kyjeva ukazují, že poškozena byla jen jedna budova vězeňského komplexu, do níž byli krátce před incidentem soustředěni ukrajinští váleční zajatci. (31. července 2022)

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil z útoku již dříve obvinil ruské invazní síly. Moskva se podle něj tímto způsobem snaží Kyjev obvinit z válečných zločinů a zároveň skrýt mučení a popravy vězňů.

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Podoljak dnes na twitteru napsal, že satelitní snímky věznice ukazují, že poškozena byla jen jedna budova vězeňského komplexu, do níž byli krátce před incidentem soustředěni ukrajinští váleční zajatci. Analýza fotografie naznačuje explozi uvnitř této budovy, dodal Podoljak.

Měla by Evropská unie označit Rusko za sponzora terorismu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 7. srpna 2022. Anketa je uzavřena.

ANO1337
NE153

Před jeho vyjádřením satelitní snímky Olenivky před výbuchem a po výbuchu zveřejnil na twitteru novinář listu Politico Christopher Miller. Také podle něj předběžné důkazy svědčí o tom, že útok spáchalo Rusko. Fotografie pořídila americká společnost Maxar, která se zabývá satelitním snímkováním a mezi jejíž klienty patří i americké ministerstvo obrany,

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) ve svém stanovisku upozornil, že váleční zajatci nesmí být cílem útoku, a požádal o přístup na místo, mimo jiné aby pomohl s evakuací a ošetřením zraněných. V sobotu večer MVČK na twitteru napsal, že jeho žádosti zatím nebylo vyhověno.

Ruská brutalita se podobá brutalitě Islámského státu

Dnes Rusko oznámilo, že Červený kříž a OSN oficiálně pozvalo k vyšetření incidentu. „Ruská federace v zájmu objektivního vyšetřování útoku na vazební věznici v Olenivce, který vedl ke smrti velkého počtu ukrajinských válečných zajatců, oficiálně pozvala experty z OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Lotyšský ministr zahraničí Rinkévičs míní, že Evropa musí znásobit své úsilí o izolaci Ruska. „Vidíme brutalitu ruských sil, jež se po pravdě podobá brutalitě Islámského státu (IS), který jsme vždy teroristickou organizací nazývali,“ prohlásil Rinkévičs. „Mluvme na rovinu,“ dodal.

„Jediným způsobem, jak se posunout kupředu, je posílit současnou strategii, tedy podporovat Ukrajinu a posílat jí více vojenské pomoci,“ prohlásil Rinkévičs. Vyzval také ke konfiskaci majetku ruské vlády a k omezení vydávání víz pro Rusy, s výjimkou humanitárních důvodů.

„Společnost to musí pocítit,“ zdůraznil Rinkévičs s argumentem, že většina Rusů politiku Kremlu podporuje. „Odsuzujeme země jako Írán a Rusko není jiné,“ dodal.