Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko vyslalo stíhačky k americkým bombardérům, donutilo je změnit směr

Ruské letouny MiG-31K vyzbrojené střelami Kinžal nad Rudým náměstím (7. května 2021) foto: AP

Rusko v sobotu vyslalo přepadovou stíhačku MiG-31 k dvojici amerických strategických bombardérů B-1B nad Barentsovým mořem, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americké bombardéry změnily směr letu a následně se otočily, když se k nim ruský stíhač přiblížil, tvrdí Moskva podle tiskových agentur.
  17:19

„Let ruské stíhačky se odehrál v přísném souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostranství nad neutrálními vodami a při dodržení bezpečnostních opatření,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Podobná vyjádření publikuje ruské ministerstvo poměrně často.

Letouny Severoatlantické aliance vzlétají v případech, kdy se v blízkosti členských států objeví ruské stroje.

Na konci letošního ledna se vyskytla paradoxní situace, kdy ruské letadlo s prezidentem Vladimirem Putinem na palubě při letu do Kaliningradu, nejzápadnější výspy Ruska, provázelo osm letounů Severoatlantické aliance, napsal ruský server Vojennoje obozrenije, známý také jako Topwar.ru.

Putin tehdy navštěvoval ruské regiony před prezidentskými volbami, ve kterých si tento měsíc zajistil další šestileté období v Kremlu. Server do výčtu zahrnul i dva švédské vojenské letouny, přestože v lednu ještě Švédsko přinejmenším formálně nebylo členem NATO.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!