Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rusko čenichá v Arktidě, zajímá se o vojenské kapacity na severu Švédska

Svět

  20:47
Švédská bezpečnostní služba SÄPO varovala před teritoriální hrozbou, kterou podle ní představuje ruská špionáž, zejména v Arktidě. Zpravodajská služba to ve středu uvedla ve své výroční zprávě o hodnocení hrozeb. Rusko i Čína podle ní ohrožují bezpečnost na vzdáleném severu země.

ilustrační snímek foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

SÄPO varování zveřejnila v době, kdy očekává brzký vstup do NATO. Příští pondělí má žádost severské země o členství v alianci ratifikovat maďarský parlament, jako poslední v NATO.

Rusko, stejně jako Čína, „provádí činnosti, které ohrožují bezpečnost na dalekém severu Švédska“, píše SÄPO ve své zprávě.

Loňské přistoupení Finska a očekávaný vstup Švédska do NATO rozšiřuje hranici aliance v arktické oblasti. „Zájem Ruska o severní Švédsko se týká především švédských vojenských kapacit,“ pokračuje SÄPO.

Šéfka švédských zpravodajských služeb Charlotte von Essenová řekla, že bezpečnostní situace se od ukrajinské invaze do Ruska v únoru 2022 zhoršila. „Totální válka Ruska proti Ukrajině pokračuje, situace na Blízkém východě je vážná od útoku Hamásu na Izrael ze 7. října a ve Švédsku jsme loni o stupeň zvýšili úroveň teroristické hrozby,“ řekla von Essenová novinářům.

SÄPO se domnívá, že aktivity ohrožující bezpečnost země jsou „prováděny na široké frontě a cizí mocnosti jednají útočně“. Služba poukazuje zejména na nezákonné získávání technologií, které pravděpodobně zajímají ruskou vojenskou rozvědku.

Agentura AFP mimo jiné připomíná, že loni v lednu byl k doživotnímu trestu vězení ve Švédsku odsouzen bývalý zaměstnanec švédských tajných služeb Peyman Kia, který byl usvědčen ze špionáže ve prospěch Ruska.

Na Rusko jako hlavní hrozbu v pondělí poukázala i švédská vojenská zpravodajská služba MUST. SÄPO také varovala před zpravodajskými aktivitami Číny a Íránu. Čína podle zprávy získává „švédské inovace, technologické know-how a špičkové znalosti z průmyslu a akademické sféry“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!