Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin se chystá do Turecka. Poprvé od invaze bude v zemi NATO, zatčení mu nehrozí

Ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summitu v Kazachstánu (13. října 2022) foto: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí 12. února navštíví Turecko. Agenturám Reuters a RIA Novosti to řekli nejmenovaní představitelé obou zemí. Únorovou návštěvu v Turecku avizoval před několika dny i Kreml, aniž upřesnil datum. Pokud se cesta potvrdí, bude to první Putinova návštěva země NATO od začátku ruské agrese na Ukrajině.
  19:49

Kreml nedávno oznámil, že Putin navštíví Turecko v únoru. K hlavním bodům setkání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem bude patřit „ukrajinská problematika“, řekl novinářům podle ruského vydání časopisu Forbes Putinův poradce Jurij Ušakov. Současně prohlásil, že Moskva je připravena hovořit o míru, ale zatím nemá s kým jednat.

Datum 12. února ještě nebylo oficiálně dohodnuto, napsala ruská státní agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje v Ankaře. Podle nich „toto datum je pravděpodobné, ale ještě není definitivní“. O 12. únoru jako termínu Putinovy cesty píše také turecký tisk.

O Putinově návštěvě se hojně spekulovalo v tureckých médiích v loňském roce. Návštěva se však nakonec neuskutečnila. Turecko na rozdíl od západních zemí nezavedlo proti Rusku sankce a snažilo se sehrát roli prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem, například při rozhovorech o přepravě ukrajinských zemědělských produktů po Černém moři.

Příslušnou dohodu se nakonec podařilo uzavřít v létě 2022, Moskva od ní však zhruba po roce odstoupila. Ankara se poté snažila dohodu bezvýsledně oživit.

Turecko není členem Mezinárodního trestního soudu, který loni na Putina vydal zatykač v souvislosti s únosem ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Turecko tak není není povinno ruského prezidenta zadržet.

Poslední zahraniční návštěvy Putin podnikl do Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie na začátku loňského prosince. Před tím v roce 2023 navštívil blízké spojence, například Bělorusko či Kazachstán nebo Čínu.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...