Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Rusku odstartoval soud se ženou, jež předala blogerovi sošku s výbušninou

Darja Trepovová, podezřelá z bombového útoku, při kterém zahynul známý ruský bloger, se účastní soudního jednání v Petrohradě. (15. listopadu 2023) foto: ČTK

Před vojenským soudem v Petrohradu ve středu začal proces s Darjou Trepovovou obviněnou z vraždy ruského proválečného blogera, známého pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Mladé ženě hrozí přinejmenším 15 let odnětí svobody. Na lavici obžalovaných se ocitl také Dmitrij Kasincev, v jehož bytě Trepovovou zatkli. Obviněn je ze zatajování zločinu, za což mu hrozí až dva roky vězení.
  17:41aktualizováno  19:49

Proces je veden před vojenským soudem Západního vojenského okruhu, pod který spadají všechny případy terorismu, napsal server Meduza.

Trepovová, obviněná z terorismu, nezákonného pořízení výbušnin a z padělání dokumentů, přinesla podle vyšetřovatelů na pokyn ukrajinských tajných služeb 2. dubna do petrohradské kavárny sošku napěchovanou výbušninou a předala ji blogerovi Tatarskému, který tam diskutoval s příznivci. Při explozi Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, na místě zahynul, dalších 52 lidí bylo zraněno.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že do atentátu byli kromě ukrajinské rozvědky zapleteni i spolupracovníci uvězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, kteří před časem z Ruska emigrovali. Ti nařčení odmítají.

Šestadvacetiletá Trepovová se před soudem zcela přiznala jen k používání padělaných dokumentů, obvinění z teroristického útoku a z nezákonného používání výbušnin odmítla.

„Nevěděla jsem, že v sošce je výbušné zařízení, domnívala jsem se, že je tam jen odposlech,“ uvedla podle zpravodaje listu Kommersant v soudní síni. Obžaloba naopak trvá na tom, že výbušné zařízení aktivovala sama Trepovová. Kasincev vinu přiznává, domnívá se však, že se dopustil méně závažného deliktu: neoznámení trestného činu.

Jeden ze soudců při jednání oznámil, že jeden ze zraněných při výbuchu v kavárně během vyšetřování zemřel. Další podrobnosti dosud nejsou známé. Jednání soudu pak bylo podle Kommersantu odročeno na 17. listopadu.

Trepovové hrozí za teroristický útok od 15 let vězení až doživotí, ale nejvyšší trest se vůči ženám neuplatňuje. Vyloučen je však i nižší či podmíněný trest, poznamenal petrohradský server Fontanka. Dodal, že podle zákona by si odsouzená za terorismus měla část trestu odpykat ve vězení, než bude převezena do vězeňského tábora, ale v Rusku se ženské věznice nevyskytují.

Server připomněl, že Tatarskij, který dříve sloužil ve vojenské rozvědce, po vypuknutí války proti Ukrajině navštěvoval frontové linie jako „nezávislý válečný zpravodaj“. V době, kdy byl zabit, měl na sociálních sítích na půl milionu čtenářů.

Bloger, kterého po smrti vyznamenal prezident Vladimir Putin, svého času v přímém přenosu z Kremlu prohlásil, že „všechny porazíme, všechny zabijeme, všechny, kteří to potřebují, okrademe - a vše bude tak, jak milujeme“, připomněla Fontanka.

Autoři: ,

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...