Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko drony ničilo ukrajinskou energetiku, Kyjev kontroval napadením Belgorodu

Svět

  8:48aktualizováno  15:10
Rusko v noci na pátek podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, která hlásí poškození energetické infrastruktury v různých částech země. V Polsku vzlétla kvůli ruskému útoku na sousední Ukrajinu preventivně tamní i spojenecká vojenská letadla. V noci na pátek vyslala drony na ruskou Belgorodskou oblast i Ukrajina. Ukrajinský útok si vyžádal jednoho mrtvého a tři zraněné.

Exploze se v noci na pátek ozvaly v ukrajinských městech Dnipro, Chmelnyckyj a Ivano-Frankivsk, napsal ráno server Ukrajinska pravda, podle něhož invazní armáda podnikla vzdušný úder z více směrů. Podle BBC Rusové útočili pomocí dronů a balistických střel, případně pomocí střel s plochou drahou letu.

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk na platformě Telegram oznámil, že ukrajinská protivzdušná obrana zničila 84 z celkových 99 střel a dronů, kterými Rusko zaútočilo.

Ukrajinské energetické společnosti Ukrenerho i DTEK hlásí poškození energetických zařízení. „Byly poškozeny tepelné a vodní elektrárny ve středních a západních oblastech (země),“ uvedla firma Ukrenerho na platformě Telegram. DTEK na stejné sociální síti píše, že Rusové zaútočili na tři jeho tepelné elektrárny a eviduje vážné poškození zařízení a jednoho zraněného zaměstnance.

Počty případných zraněných nebo obětí zatím nejsou zcela jasné. Podle BBC je hlášeno několik zraněných z Dněpropetrovské oblasti.

Operační velitelství polské armády mezitím informovalo, že vzlétla jeho i spojenecká letadla. „Polská a spojenecká letadla operují v polském vzdušném prostoru, což může mít za následek zvýšenou hladinu hluku, zejména v jihovýchodní části země,“ sdělilo velitelství na síti X. Jako důvod uvedlo ruský vzdušný úder na Ukrajinu.

Rusko při nedávném útoku na západní Ukrajinu podle polské armády narušilo polský vzdušných prostor svou střelou s plochou drahou letu, která po 39 vteřinách polský vzdušný prostor opustila. Polská média při některých ruských vzdušných úderech na Ukrajinu informují o preventivní aktivaci polského letectva.

Své drony vyslala i Ukrajina

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 15 vzdušných cílů nad Belgorodskou oblastí sousedící s Ukrajinou. Uvedl to gubernátor tohoto ruského regionu Vjačeslav Gladkov. Později uvedl, že si útok ukrajinského dronu, který zasáhl bytový dům v Belgorodu, vyžádal jednoho mrtvého a tři zraněné.

Jaké vzdušné cíle protiletecká obrana sestřelila, Gladkov neupřesnil. V Belgorodě byly poškozeny okenní tabule v 17 panelových domech a na několika dalších budovách. Poničeno je také 12 aut. Podobné škody jsou hlášeny také ze dvou dalších vesnic v Belgorodské oblasti.

V pátek odpoledne do vícepodlažního bytového domu v Belgorodu narazil ukrajinský dron, uvedl Gladkov. „V důsledku výbuchu bohužel zemřel jeden člověk. Dva lidé byli zraněni,“ napsal gubernátor na síti Telegram. Příspěvek doplnil fotografiemi domu s několika vysklenými a poškozenými okny.

Ruskojazyčný servis BBC připomíná, že Ukrajina v posledních měsících pravidelně útočí na Belgorodskou oblast drony nebo pomocí raketometů. V poslední době si tyto údery vyžádaly rovněž oběti na životech.

Rusko přes dva roky vede proti Ukrajině rozsáhlou invazi, při které prakticky denně drony a raketami útočí na sousední zemi a způsobuje strádání desítek milionů lidí. V noci na dnešek ruská armáda podnikla další vzdušný úder, při kterém zasáhla energetickou infrastrukturu v různých částech Ukrajiny.

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...