Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lipavský v OSN vyzval k vytvoření tribunálu ke stíhání ruské agrese

Svět

  18:57aktualizováno  20:47
Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve čtvrtek na zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat ruskou agresi na Ukrajině. Zároveň i s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku.

Lipavský v úvodu projevu na téma „zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině“ označil ruskou agresi na Ukrajině za „koloniální, nevyprovokovanou a nezákonnou“ a poznamenal, že Česko v přepočtu na obyvatele přijalo největší počet uprchlíků z Ukrajiny, a to více než 400 tisíc.

„Ruská agrese je nejspíše tou nejnebezpečnější hrozbou pro světový mír za poslední desetiletí. Dnes se týká Ukrajiny, zítra se může týkat jiné země,“ řekl.

„V srpnu 1968 to bylo Československo, do kterého vtrhly Moskvou vedené jednotky. Potlačení takzvaného Pražského jara, násilné vměšování se do mírumilovného života jiné země, udělalo z mé země okupovanou kolonii,“ dodal Lipavský, jehož projev byl prvním vystoupením zástupce České republiky v Radě bezpečnosti OSN téměř po třiceti letech.

Český šéf diplomacie rovněž zdůraznil, že Ukrajina odmítla zotročení a statečně bojuje za multilaterální svět, kde pravidla ochraňují mír.

„Jsme zhrozeni krutostmi, jichž se ruské jednotky dopustily v Mariupolu, Buči, Irpini, Izjumu a na dalších místech. Nesmírně nás znepokojují také zprávy o takzvaných filtračních táborech, které Rusko provozuje na Ukrajině,“ uvedl.

„Stovky tisíc ukrajinských civilistů byly odvezeny do Ruska, včetně dětí. Existují svědectví o sexuálním zneužívání a o zneužívání na základě pohlaví, které jsou používané jako nástroje vedení války,“ konstatoval.

Ministr poznamenal, že tyto zločiny je zapotřebí vyšetřit a potrestat. „Více než 40 států včetně Česka o situaci na Ukrajině zpravilo Mezinárodní trestní soud (ICC), který začal už v březnu dění na Ukrajině vyšetřovat,“ řekl.

Šéf české diplomacie také vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který vyšetří zločin agrese spáchané Ruskem na Ukrajině.

Lipavský již ve středu vystoupil na zasedání Valného shromáždění OSN, kde řekl, že Rusko se snaží „rozložit bezpečnostní architekturu evropského kontinentu“. Ruskou invazi označil za „neoprávněnou, nevyprovokovanou a nezákonnou“. Připomněl, že Česko podporuje suverenitu, jednotu a nezávislost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích.

Lavrov si stěžoval na dodávky zbraní

Šéf americké diplomacie Antony Blinken na zasedání RB OSN zdůraznil, že rozbíjení mezinárodního řádu nesmí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi projít. Také řekl, že zatímco skončení bojů ze strany Ruska by znamenalo konec války, ukončení bojů ze strany Ukrajiny by vedlo ke konci Ukrajiny.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba ruskou agresi na Ukrajině označil za největší hrozbu pro světový mír v 21. století. Poznamenal, že hovoří, zatímco těla 445 lidí, v některých případech jen jejich části, jsou exhumovány z pohřebiště v Izjumu. „Rusku se nikdy nepodaří nás zabít všechny,“ řekl.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se na jednání dostavil se zhruba devadesátiminutovým zpožděním. V projevu, po kterém sál zase opustil, opakoval tvrzení Kremlu o neonacistech a rusofobech na Ukrajině.

Mimo jiné tvrdil, že se v této zemi pálí knihy jako za nacistického Německa či že Ukrajina podniká zákroky proti „disidentům“, přičemž hovořil o blokování vysílání ruských televizních stanic.

Podle Lavrova Západ na Ukrajinu pumpuje zbraně ve snaze protáhnout boje a oslabit Rusko. V této souvislosti ministr hovořil o „vojenské mašinérii kolektivního Západu“ a stěžoval si, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je cynik, když tyto moderní zbraně chválí.

Na zasedání RB hovořili mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres a hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Guterres označil jaderné hrozby za nepřijatelné a kritizoval referenda o nezávislosti ohlášená ve východních částech Ukrajiny ovládaných Ruskem, zatímco Khan připomněl norimberské procesy s nacistickými zločinci a nepromlčitelnost válečných zločinů.

Autoři: ,