Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britové vyfotili ruské lodě v KLDR, sbírají důkazy o obchodu se zbraněmi

Ruská nákladní loď Angara převážející náklad mezi Severní Koreou a Ruskem (1. srpna 2023) foto: Profimedia.cz

Velká Británie poskytla skupině expertů OSN satelitní fotografie zásilek mezi Severní Koreou a Ruskem, a to coby důkazní materiál při vyšetřování nelegálního obchodu se zbraněmi. KLDR zřejmě dodala Moskvě velké množství vojenského vybavení, zejména balistických raket. Rusko tyto zbraně v posledních týdnech opakovaně použilo na Ukrajině.
  16:05

Snímky, které britští zpravodajci pořídili mezi zářím a prosincem, podle listu The Guardian ukazují tři ruské lodě – Maju, Angaru a Mariju, jak v severokorejském přístavu Nadžin nakládají několik desítek kontejnerů a poté s nimi plují do ruských přístavů na Dálném východě.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že nemůže identifikovat, co se v kontejnerech nacházelo. Zveřejnění satelitních snímků přichází nedlouho poté, co američtí představitelé oznámili, že Rusko při útocích na Ukrajinu opakovaně použilo balistické rakety krátkého doletu dodané KLDR. Podle expertů šlo o střely KN-23 a KN-24 s doletem až 900 kilometrů.

Jižní Korea v listopadu oznámila, že Pchjongjang zřejmě dodal Moskvě tyto zbraně jako součást většího obchodu, jenž zahrnoval také protitankové a protiletadlové střely, dělostřelecké a minometné granáty a pušky.

Británie fotografie spolu s dalšími důkazy od USA a dalších zemí předala skupině OSN zabývající se šířením severokorejské munice.

„Použití severokorejských zbraní Ruskem na Ukrajině je porušením několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Podkopává mezinárodní úsilí o zabránění šíření jaderných zbraní a odhaluje, jak zoufalým se Rusko stalo při své neúspěšné invazi. Tento a další důkazy by měly vyvolat úplné vyšetřování porušování mezinárodních sankcí ze strany Ruska a KLDR,“ řekl Guardianu nejmenovaný člen expertní skupiny.

Na všechna tři zmíněná ruská plavidla uvalila americká vláda v roce 2022 sankce kvůli jejich napojení na lodní společnost ruského ministerstva obrany Oboronlogistika „Firma se od roku 2014 podílí na nezákonné okupaci Krymu a na přepravě zbraní a armádního vybavení pro Rusko,“ uvádí vláda USA.

Moskva i Pchjongjang opakovaně popírají, že by uzavíraly jakékoli zbrojní dohody. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně v minulém týdnu přijal v Moskvě severokorejskou ministryni zahraničí Čche Son-hui. Šéf Kremlu dal poté najevo připravenost „brzy navštívit Severní Koreu“.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...