Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

OSN nemůže prověřit pád iljušinu. Země konfliktu se na Radě bezpečnosti střetly

Svět

  6:51
Rada bezpečnosti OSN v noci na pátek na žádost Moskvy na mimořádném zasedání jednala o pádu ruského vojenského letounu v Belgorodské oblasti. Rusko viní Ukrajinu, že stroj sestřelila. Tajemnice pro politické záležitosti OSN Rosemary DiCarlová uvedla, že organizace není v pozici, aby okolnosti pádu letadla ověřila.

„Je ale jasné, že se tento incident odehrál v kontextu ruské invaze na Ukrajinu,“ řekla na zasedání RB OSN DiCarlová. „Abychom zabránili dalšímu vyhrocení, vyzýváme všechny zúčastněné, aby se zdrželi akcí, projevů nebo obvinění, které by mohly ještě dál rozdmýchat již tak nebezpečný konflikt,“ dodala.

Ruští a ukrajinští diplomaté se i přes tuto výzvu na zasedání ostře názorově střetli, poznamenala agentura AP. Zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij Ukrajinu obvinil z promyšleného útoku, při kterém Kyjev obětoval vlastní občany „západním geopolitickým zájmům“.

Zástupkyně ukrajinského velvyslance Chrystyna Hajovyšynová naopak uvedla, že Rusko nezajistilo bezpečnost ukrajinských zajatců a Kyjev o jejich přepravě neinformovalo. Zároveň zpochybnila, že by na místě pádu letounu byly desítky mrtvých.

Ruský vojenský letoun Il-76 se zřítil ve středu dopoledne v ruské Belgorodské oblasti. Moskva tvrdí, že jej sestřelila protiletadlová raketa vypálená z ukrajinského území a že při tom zahynuli všichni lidé na palubě, včetně 65 ukrajinských válečných zajatců převážených k výměně. Svá tvrzení ruské úřady nijak nedoložily a není možné je nezávisle ověřit.

Kyjev žádá mezinárodní vyšetřování incidentu. Svůj podíl na pádu letadla ani přítomnost ukrajinských zajatců v letadle jednoznačně nepotvrdil ani nevyvrátil.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...