Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin je zas*aný terorista, rozohnil se Zelenskyj. Zvažuje novou strategii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se účastní společné tiskové konference s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou v Kyjevě. (4. listopadu 2023) foto: Reuters

Ukrajinci nejsou připraveni odevzdat svou svobodu zas*anému teroristovi Putinovi, řekl v neděli stanici NBC ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten během interview apeloval na další americkou pomoc pro svou zemi a pozval na návštěvu exprezidenta Donalda Trumpa. Reagoval tak na jeho slova, že by v případě znovuzvolení ukončil válku na Ukrajině za 24 hodin.
  11:57

„Mám hodně síly. Ale i když se cítím silný a mám dost energie, neznamená to, že chceme bojovat celý život, protože cena je příliš vysoká. Válka si bere to nejlepší z nás – největší hrdiny, nejlepší muže, ženy i děti. Ale nejsme připraveni dát svou svobodu tomu zasranému teroristovi Putinovi. Proto bojujeme,“ odpověděl Zelenskyj na otázku, zda se někdy cítí poražený.

Ukrajinská hlava státu rovněž odmítla tvrzení, že se válka s Ruskem po dvaceti měsících dostala do slepé uličky, což v minulém týdnu naznačil náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.

„Mysleli si, že nás dostanou do šachu, ale to se nestalo. Nemyslím si, že jde o patovou situaci,“ uvedl Zelenskyj a znovu požádal USA o zaslaní více zbraní.

Spojené státy od loňského února poskytly Ukrajině vojenskou, humanitární a finanční pomoc ve výši 75 miliard dolarů. Rozsáhlá ofenziva, kterou Kyjev zahájil v červnu na jihu země, ale dosud zaostává za očekáváními spojenců Kyjeva. To některé z nich vede ke kritice ohledně vedení války a vyvolává pochybnosti o schopnosti Ukrajiny zvítězit.

„Zvažujeme změny v naší strategii. Naše armáda přichází s různými plány, s různými operacemi, abychom postupovali rychleji a nečekaně zasáhli Ruskou federaci,“ uvedl Zelenskyj v minulém týdnu. Připustil, že postup Ukrajiny ve válce je pomalý a je znát únava, ale trval na tom, že ukrajinská armáda je „stále motivovanější než všichni Rusové, kteří nás přišli zabít“.

Ukrajinský prezident pro NBC uvedl, že si uvědomuje, že válka mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás znamená, že Washington nyní čelí žádostem o poskytnutí finančních prostředků a zdrojů ve dvou konfliktech. Zároveň obvinil Rusko, že je sponzorem Hamásu a hraje roli v obou válkách.

Trumpovi vše vysvětlím za 24 minut

Zelenskyj během rozhovoru rovněž reagoval na slova amerického exprezidenta Trumpa, že by obratem válku na Ukrajině ukončil. „Zvu prezidenta Trumpa k nám. Když sem bude moci přijít, bude mi stačit 24 minut, abych mu vysvětlil, že tuhle válku nemůže vyřešit, nemůže přinést mír kvůli ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi,“ konstatoval.

Podle Zelenského je mír možný pouze tehdy, když Ukrajina dostane zpět okupovaná území a „naši nezávislost“. „Nejsem připraven mluvit s teroristy, protože jejich slovo nic neznamená,“ řekl později o vyjednávání s Rusy.

Trump, který je favoritem na zisk nominace Republikánské strany do prezidentských voleb konaných za rok, zatím nespecifikoval, jakým způsobem by chtěl konec války na Ukrajině dojednat. V květnové diskusi na televizi CNN například uvedl, že by se setkal se Zelenským a s Putinem, a zároveň vyjádřil pochybnosti o adekvátnosti současné americké pomoci Kyjevu.

Zelenskyj v neděli uvedl, že s americkým exprezidentem o věci nemluvil a že neví, zda by USA v případě jeho znovuzvolení dál Ukrajinu podporovaly. Zároveň americké politiky vyzval k uvolnění dalších prostředků na boj proti Rusku. „Když nás Rusko všechny zabije, zaútočí na státy NATO a vy budete posílat do války své syny a dcery,“ řekl.

Jeho slova přichází v době, kdy se republikánská většina v americké Sněmovně reprezentantů staví odmítavě k žádosti amerického prezidenta Joea Bidena o vyčlenění dalších více než 60 miliard dolarů (zhruba 1,4 bilionu Kč) na podporu Ukrajiny. Vláda uvádí, že absence nových prostředků už ovlivňuje poskytování vojenského vybavení, velká část Američanů však dosavadní rozsah americké podpory považuje za přehnaný.

Autoři: ,