Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci útočili drony na naše vojáky ve Volgogradské oblasti, píší v Rusku

Ruští branci ve Volgogradu (23. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Ruská protivzdušná obrana během noci na pátek zničila 13 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem a další tři bezpilotní letouny nad Volgogradskou oblastí, sdělilo ruské ministerstvo obrany. Na Ukrajinu přitom za noc vyslalo dvě rakety vzduch-země Ch-59 a tři bezpilotní letouny Šáhed vyráběné Íránem. Kyjevu se je podařilo zneškodnit.
  7:06aktualizováno  12:45

„Prostředky protivzdušné obrany zničily 16 bezpilotních letounů, z toho 13 nad Krymským poloostrovem a tři nad územím Volgogradské oblasti,“ oznámilo ruské ministerstvo podle státní tiskové agentury.

Tři bezpilotní letouny se pokoušely zaútočit na vojenskou jednotku v Gorodiščenském okrese na jihu Volgogradské oblasti, uvedl ruský telegramový kanál Baza. Vojáci zřejmě všechny tři drony zneškodnili. Jeden z dronů se zřítil a explodoval. Nikomu se nic nestalo, škody hlášeny nejsou.

Partyzáni působící na Krymu podle portálu RBK Ukrajina tvrdí, že v noci zaútočili na vojenskou základnu ve městě Džankoj v severní části poloostrova. Zničili prý systémy protivzdušné obrany, radarovou techniku a zneškodnili nespecifikovaný počet vojáků. Tyto informace nelze nezávisle ověřit. Na sociálních sítích se v noci objevily informace o sedmi silných explozích v Džankoj.

Moskva útok nad Krymem hlásila i před dvěma dny, kdy protivzdušná obrana podle ministerstva obrany zničila tři ukrajinské bezpilotní prostředky nad okupovaným poloostrovem. U Krymu ruské síly podle Moskvy zlikvidovaly také čtyři dálkově řízená plavidla, tedy námořní drony.

Ruská tajná služba FSB dnes podle TASS informovala, že ve Feodosiji na Krymu byl zadržen ruský občan, kterého údajně naverbovala tajná služba Ukrajiny, aby za peníze sháněl a pašoval na Ukrajinu součástky pro vojenská letadla ruské výroby. Je podezřelý z vlastizrady.

V noci útočilo drony také Rusko

Ruskojazyčný servis BBC píše, že v noci platil letecký poplach v Chmelnycké oblasti v západní části Ukrajiny kvůli tomu, že na město Starokosťantyniv mířily nepřátelské drony. Zneškodnily je systémy protivzdušné obrany a škody způsobené úlomky padajících dronů nejsou podle tamní vojenské správy hlášeny.

Ukrajinský generální štáb v ranní svodce mimo jiné uvedl, že ukrajinské a ruské jednotky se za poslední den střetly čtyřiašedesátkrát. Rusové útočili u Andrijivky a Kliščijivky jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti, ukrajinská obrana odrazila 11 útoků.

Rusové se dále snaží obklíčit Avdijivku nedaleko Doněcku, ukrajinští vojáci tam odrazili 20 útoků. Ukrajinské jednotky udržují nedávno obsazené pozice na levém břehu Dněpru a útočí na cíle v týle Rusů, dodala ukrajinská armáda. Podobné informace není možné ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit.

Autoři: ,