Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajina zahájila ofenzivu v Doněcké oblasti, tvrdí Rusové. Kyjev mlčí

Svět

  0:42aktualizováno  12:11
Ukrajina podle Ruska v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to uvedla agentura RIA Novosti, podle níž ukrajinské síly nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o více než 250 vojáků. Tyto informace není možné nezávisle ověřit, Ukrajina je zatím nekomentovala.

„Moskva tvrdí, že Kyjev do akce nasadil šest mechanizovaných a dva tankové prapory, jejichž cílem bylo prolomit obranu na místě, které Ukrajina považuje za nejzranitelnější,“ uvedla v noci na pondělí agentura RIA Novosti.

„Nepřítel nedosáhl svých cílů, neměl úspěch,“ uvedlo na webu ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda podle něj přišla o více než 250 osob, 16 tanků, 3 bojová vozidla pěchoty, 21 bojových obrněných vozidel. V oblasti byl podle Moskvy v době útoku i náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov, který se nacházel na jednom z předsunutých velitelských stanovišť.

Podle zpráv ruských vojenských blogerů a korespondentů se ukrajinská armáda pustila do útoku v oblasti Soledaru severně od Bachmutu a Vuhledaru na jihozápadě Doněcké oblasti. „Hlavní směr postupu je zatím v oblasti Vuhledaru. Ruská armáda včera útok odrazila, ale dnes tam ukrajinská armáda vrhla mnohem více sil... Probíhají těžké boje,“ uvedl na Telegramu analytik Sergej Markov.

Podle Reuters zatím není jasné, jestli lze zmiňovaný útok považovat za skutečný začátek ukrajinské protiofenzivy. Podle ruskojazyčného serveru BBC nejsou kromě oznámení ruského ministerstva obrany jiné důkazy o tom, že by boje na frontě nabraly na síle.

O „znepokojivé situaci“ na frontě v pondělí podle agentury TASS hovořil představitel ruské okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov. Ukrajinci podle něj útočí s větší intenzitou než předchozí den, kdy Rogov zmiňoval boje u obcí Novodarivka v Záporožské a Rivnopilu v Doněcké oblasti, západně od Velyke Novosilovky.

O tom, že Ukrajina plánuje mohutnou protiofenzivu s cílem získat zpět území okupovaná Ruskem, se hovořilo už několik měsíců. Přesvědčení, že je na ni země připravena, nedávno vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Domnívám se, že jsme na to dnes připraveni,“ řekl minulý týden listu Wall Street Journal (WSJ).

O víkendu pak poskytl rozhovor, ve kterém uvedl, že je jeho země připravena protiofenzivu zahájit. Čekalo se podle něj jen na dodávky západních zbraní.

Podle agentury Ukrinform ukrajinské obranné síly během neděle odrazily 23 útoků. Ukrajinští obránci rovněž zničili průzkumný dron útočníků. Ruské jednotky i nadále zaměřují hlavní úsilí v Luhanské a Doněcké oblasti.

Ruské jednotky pokračují v útočných akcích u východoukrajinských měst Bachmut a Marjinka, uvedl v pondělním pravidelném ranním hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Noční oznámení Ruska o začátku ukrajinské protiofenzivy ukrajinské velení ani jiní představitelé dosud nijak nekomentovali.

„Rusko během neděle provedlo 14 raketových a 40 leteckých útoků, přičemž 51krát vypálilo z vícenásobných odpalovacích raketových systémů na pozice ukrajinských vojsk a obydlené oblasti. Došlo k civilním obětem, byly poškozeny soukromé domy, vzdělávací instituce a další civilní a správní infrastruktura. Pravděpodobnost raketových a leteckých úderů na celém území Ukrajiny zůstává vysoká,“ uvedli na Facebooku.

Ukrajina ve čtvrtek na sociálních sítích zveřejnila „trailer“ na očekávanou ofenzivu proti Rusku. Oznamuje v něm, že ofenziva začne „bez oznámení“ a že „plány mají rády ticho“.

O zásahu ukrajinské armády u Bachmutu v pondělí ráno na Telegramu hovořil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, podle kterého ukrajinští vojáci u města i nadále postupují.

Šéf soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jehož žoldnéři donedávna u Bachmutu vedli ruskou ofenzivu, dnes uvedl, že se ukrajinské síly opět zmocnily obce Berchivka severně od Bachmutu. Prigožin, který vede mocenské spory s ruským ministerstvem obrany, na konci května oznámil, že pozice wagnerovců přenechá ruské armádě.

Agentura Unian poznamenala, že americký Institut pro studium války (ISW) ve svém hodnocení z noci hovoří jen o „omezeném“ postupu ukrajinských sil v Záporožské oblasti.

V ruské Belgorodské oblasti, která leží u hranic s Ukrajinou, hoří elektrárenské zařízení po zásahu dronem, uvedla také RIA Novosti.

Ruští zajatci

V neděli pokračovaly boje také na ruském území, kdy tamní partyzánské jednotky Legie Svoboda Rusku a Ruský dobrovolnický sbor působící v Bělgorodské oblasti oznámily, že zajaly dva ruské vojáky. Výměnou za ně požadují osobní schůzku s oblastním gubernátorem Vjačeslavem Gladkovem.

Ten uvedl, že je připraven se s partyzány setkat na kontrolním stanovišti v Šebekinu. „S největší pravděpodobností je zabili, jakkoliv je to pro mě těžké říct. Ale pokud jsou živí, tak od 17:00 do 18:00 (16:00 až 17:00 SELČ) na silničním kontrolním bodu Šebekino. Zaručuji bezpečnost,“ uvedl ve videu zveřejněném Telegramu Gladkov. Na schůzku však gubernátor nedorazil.

Autoři: ,
Témata: Ukrajina

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!