Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci zasáhli ruský výcvikový prostor, zabili na šedesát vojáků

Mrtví vojáci po ukrajinském úderu ve vojenském výcvikovém prostoru u okupované Volnovachy v Doněcké oblasti (21. února 2024) foto: Nexta

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský výcvikový prostor u okupované Volnovachy v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. V areálu v té době právě nastoupili vojáci v očekávání příjezdu ruského generálmajora Olega Moisejeva. Při útoku údajně zemřelo nejméně 60 ruských vojáků.
  9:31

Podle stanice BBC v době úderu byli na cvičišti shromážděni vojáci 4.,5. a 6. roty 36. gardové motostřelecké brigády. Ukrajinská armáda ostřelovala ruskou základnu u vesnice Trudivske z raketometů HIMARS.

Na sociálních sítích se rozšířily fotografie a videozáznamy, které údajně zobrazují cvičiště po útoku. Jsou na nich vidět desítky těl v armádních uniformách. Ruská strana zprávu zatím nekomentovala. O útoku napsal také ukrajinský novinář Denys Kazanskyj nebo ruský proválečný bloger Jegor Guzenko.

Ruská služba BBC uvedla, že má k dispozici více než deset fotografií a videí ze cvičiště pořízených bezprostředně po zásahu. „Podle různých odhadů, včetně odhadů samotných vojáků 36. brigády, mohlo v důsledku zásahu zemřít nejméně 60 lidí,“ uvádí na svém telegramovém účtu.

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk kromě toho ohlásil zničení dalšího ruského stíhacího bombardéru Su-34. O sestřelení několika těchto strojů a letounů Su-35 informoval i v předchozích dnech. Tyto informace nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinské vzdušné síly oznámily, že zničily 13 z 19 ruských dronů, kterými v noci na středu Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo obrany pak informovalo, že náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov navštívil velitelské středisko ruských vojsk „v zóně speciální vojenské operace“ na Ukrajině a vyznamenal vojáky, kteří se podíleli na dobytí Avdijivky v Doněcké oblasti. Dobytí Avdijivky Rusko ohlásilo o víkendu.

18. února 2024

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.