Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko použilo hypersonickou střelu Zirkon na Ukrajině, dosvědčují to úlomky

Start ruské rakety Zirkon (2022) foto: Profimedia.cz

Rusko při útoku na Ukrajinu začátkem února použilo svou novou hypersonickou střelu Zirkon. Dosvědčuje to značení na nalezených úlomcích, uvedl šéf Kyjevského výzkumného institutu forenzních expertiz Oleksandr Ruvin. Ruský prezident Vladimir Putin označil Zirkon za součást nové generace bezkonkurenčních zbraňových systémů.
  21:59aktualizováno  22:17

Nadzvukovou střelu Zirkon Rusko podle Ruvina použilo ve středu 7. února. Ředitel kyjevského institutu to uvedl na platformě Telegram, kde zároveň zveřejnil záběry úlomků rakety. Nalezeny byly fragmenty motoru a řídících mechanismů.

Agentura Reuters poznamenala, že jde o novou výzvu pro ukrajinskou protivzdušnou obranu. Původně protilodní střely Zirkon jsou totiž podle dřívějších prohlášení ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu od 600 do 1 500 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle. Pravděpodobně tak budou zasahovat objekty hlouběji v okupované zemi.

Střela nese bojovou hlavici o hmotnosti 300 až 400 kilogramů a Rusko ji má ve své výzbroji od ledna 2023, shrnul Ruvin. Střela podle něj minulý týden na Ukrajině zasáhla oblast, kde nejsou žádné vojenské objekty, a způsobila újmu civilnímu obyvatelstvu. O jakou konkrétně oblast jde, Ruvin nesdělil.

„Bezkonkurenční zbraňový systém“

Testování střely Rusko podle dřívějších informací dokončilo v červnu 2022. Ruský prezident Vladimir Putin označil Zirkon za součást nové generace bezkonkurenčních zbraňových systémů.

4. října 2021

Rozšíření ruského vojenského vybavení o tuto hypersonickou střelu Putin avizoval právě už v létě 2022. Tehdy uvedl, že „její nasazení bude záviset na ruských zájmech“. „Fregata Admirál Gorškov bude první, která půjde do bojové služby s těmito skvělými zbraněmi na palubě,“ řekl v červenci před rokem a půl.

Vedle Kinžalu další nadzvuková raketa

Raketa Zirkon je další nadzvuková raketa v ruském arzenálu. V březnu 2023 vzbudila pozornost podobná raketa Kinžal. Ta může nést větší nálož: až 500 kilogramů. A hlavně, má dokonce ještě větší rychlost než Zirkon, až dvanáctinásobek rychlosti zvuku.

Kvůli své velké rychlosti byla považována na nesestřelitelnou současnými prostředky protivzdušné obrany. V březnu 2023 se však ukázalo, že americké systémy Patriot kinžaly sestřelit dokážou – což se od té doby podařilo ještě mnohokrát.

Hlavním rozdílem mezi těmito raketami je, že Kinžal je vynášený „na zádech“ balistické rakety, zatímco Zirkon je plně autonomní, poháněný vlastním motorem. Jde o typ scramjet, což je označení pro náporový motor, tedy motor využívající ke spalování atmosférický kyslík, který je speciálně upravený pro nadzvukové rychlosti. Oproti raketovému motoru, který si nese kyslík v nějaké podobě s sebou, je váhově efektivnější a levnější.

Autoři: ,