Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jestli prohrajeme, zničíme atomovkami Berlín i Washington, pohrozil Medveděv

Dmitrij Medveděv (15. února 2024) foto: Profimedia.cz

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv pohrozil jaderným zničením Kyjeva, Washingtonu, Berlína a Londýna. Rusko by podle něj k takovému kroku přistoupilo, pokud by Moskva prohrála na Ukrajině. Takový scénář by totiž vedl k rozpadu Ruska, myslí si Medveděv.
  13:51

Medveděv ve svém příspěvku na Telegramu nejprve připomněl svá dřívější slova, že jaderná mocnost nemůže prohrát válku. „Představte si na moment, že Rusko prohraje a Ukrajina a její spojenci vyhrají. Jakou bude mít pro naše nepřátele, neonacisty s jejich západními sponzory takové vítězství podobu?“ položil rétorickou otázku. Moskva opakovaně bez důkazů osočuje Kyjev z podpory nacismu.

„Jak jsem již řekl mnohokrát, návrat do hranic z roku 1991. Tedy přímý a nezvratný rozpad současného Ruska, do něhož ústavně patří i nová území. A pak zuřivá občanská válka s definitivním zmizením naší země z mapy světa. Desítky milionů obětí. Smrt naší budoucnosti. Zhroucení všeho na světě,“ popsal dramaticky možný scénář.

Rusko na konci září 2022 vyhlásilo formální anexi okupovaných území Ukrajiny. Kyjev ani většina světa zábor neuznaly, o území se stále bojuje. Medveděv opakovaně naznačuje, že při hájení těchto okupovaných území Rusko může použít jaderné zbraně podle své doktríny o jaderném odstrašování, podle níž je přípustné jejich nasazení v případě ohrožení existence státu.

„Opravdu ti idioti věří, že Rusko se smíří s takovým rozdělením země? Že si všichni budeme myslet něco ve smyslu: ‚No, bohužel, stalo se. Vyhráli. Současné Rusko zmizelo. Je to samozřejmě škoda, ale musíme dál žít v hroutící se, umírající zemi, protože jaderná válka je pro nás mnohem strašnější než smrt našich blízkých, našich dětí, našeho Ruska‘?“ ptá se Medveděv ohnivě.

Bývalý ruský prezident zdůrazňuje, že Rusko raději povede globální válku se západními zeměmi za uplatnění veškerého svého jaderného arzenálu. „Kyjev, Berlín, Londýn, Washington,“ vyjmenovává města, na které jsou dle něj namířeny ruské jaderné rakety.

Medveděv v době, kdy byl ruským prezidentem, vyvolával dojem liberálního reformátora. Od počátku války se stal zuřivým jestřábem, který se pravidelně naváží do Západu a vyhrožuje jemu i Ukrajině zničením. Diplomaté podle agentury Reuters míní, že jeho postoje ukazují, jak přemýšlejí nejvyšší patra kremelských elit.

Sám ruský prezident Vladimir Putin hned v prvních dnech invaze nařídil převedení ruských jaderných sil do režimu zvláštní pohotovosti. Též varoval, že je Rusko může použít, pokud bude jeho územní celistvost narušena. Moskva nicméně čelí tlaku Pekingu, čínský prezident Si Ťin-pching údajně osobně Putina varoval před učiněním takového kroku.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...