Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruské tajné služby mohly mít po léta informace z tisíců kamer po Ukrajině

  0:48
Ruské tajné služby mohly mít po léta k dispozici záznamy z videokamer z Ukrajiny, které byly vybaveny ruským software, uvedla dnes stanice Rádio Svobodná Evropa. Zařízení byla instalována ve státních firmách a institucích, soukromých podnicích a v objektech kritické infrastruktury, například v odstavené Černobylské jaderné elektrárně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Experiment RFE/RL ukázal, že než se záznam z těchto videokamer nahraje do telefonu či počítače, ukládá se na servery, které jsou v Moskvě a patří společnostem s vazbami na ruskou tajnou službu FSB. Pokus stanice provedla spolu s odborníky z ukrajinské Laboratoře počítačové kriminalistiky a Laboratoře digitální bezpečnosti. Experiment ukázal, že kamera posílá požadavky na subdoménu webu výrobce kamer. S pomocí této domény lze zjistit několik IP adres, které prozrazují polohu serverů v Moskvě.

Servery přitom podle zjištění stanice patří dvěma společnostem s vazbami na FSB. Jedná se o telekomunikační společnost Didžital Nětvork a společnost VK, která vlastní sociální sítě VKontaktě nebo Odnoklassniki. Už v roce 2016 přitom podle RFE/RL ruští lidskoprávní aktivisté a novináři upozornili, že ruské tajné služby mají přístup k serverům obou těchto sociálních sítí. Firma Didžital Nětvork pak ruské FSB poskytovala služby internetového připojení.

V Černobylské jaderné elektrárně byl ruský systém využívající software s názvem TRASSIR instalován podle zjištění novinářů nejméně od roku 2011. Jiný vybrán nebyl ani po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014, zjistila také RFE/RL. V první den plnohodnotné invaze na Ukrajinu ruské síly elektrárnu ovládly.

Kamery se softwarem TRASSIR používaly na Ukrajině po roce 2014 podle zjištění novinářů například také město Poltava, správa ukrajinských námořních přístavů či městské rady Charkova, Chersonu a Nikopolu.

Autoři: ,