Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

Moskva vyhodila šéfa Černomořské flotily, dopustil zkázu další ruské lodi

Velitel ruské Černomořské flotily, admirál Viktor Sokolov (12. srpna 2022) foto: Profimedia.cz

Proruské informační kanály na platformě Telegram píší o odvolání velitele ruské Černomořské flotily admirála Viktora Sokolova. Důvodem má být zničení ruské výsadkové lodi ukrajinskými silami. Potopení lodi Cezar Kunikov po zásahu námořních dronů oznámila ve středu ukrajinská vojenská rozvědka. Rusko zprávy o ztrátě dalšího plavidla své flotily nekomentovalo.
  20:13

Sokolov podle investigativního portálu The Insider zastával funkci velitele Černomořské flotily od 14. září roku 2022. V září loňského roku ukrajinské Síly speciálních operací (SSO) tvrdily, že Sokolov zemřel při ukrajinském útoku na velitelství flotily v Sevastopolu na Ruskem okupovaném poloostrově Krymu. Tato informace se však následně nepotvrdila.

Ruskou velkou výsadkovou loď Cezar Kunikov se podle prohlášení ukrajinské strany podařilo zničit v Černém moři poblíž města Alupka na jižním pobřeží Krymu. Na lodi mohlo být podle Ukrajiny až 87 členů posádky.

Podobný úspěch v Černém moři Ukrajina ohlásila také v prosinci, kdy se jí podle jejího tvrzení podařilo zničit velkou výsadkovou loď ruského námořnictva Novočerkassk.

Na jaře roku 2022 kromě toho Ukrajina oznámila potopení ruské výsadkové lodi Saratov v Azovském moři a krátce poté si připsala také likvidaci ruského raketového křižníku Moskva, na jehož palubě bylo podle odhadů médií kolem 500 lidí. Křižník Moskva s délkou přes 186 metrů se stal největší zničenou válečnou lodí při bojové akci od konce druhé světové války.

Možnosti ruské flotily se kvůli těmto ztrátám podle hodnocení stanice BBC zúžily. Flotila navíc podle něj omezila své aktivity na otevřeném moři a značná část plavidel se po předchozích ukrajinských útocích stáhla ze Sevastopolu na Krymu do Novorossijsku na jižním ruském pobřeží.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!