Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina je v hluboké jámě, kvůli míru musí nejprve změnit dekret, řekl Lavrov

Svět

  17:01
Pokud mají začít rozhovory o řešení situace na Ukrajině, musel by Kyjev nejprve změnit svůj prezidentský dekret, který zakazuje jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V neděli to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dodal, že Západ se snaží přes konflikt na Ukrajině Rusko vyčerpat a že proti němu vede hybridní válku.

„Je na Ukrajincích, aby si uvědomili, v jak hluboké jsou jámě, do které je dostali Američané,“ řekl Lavrov o válce na Ukrajině. Dodal, že Západ ignoroval vše, co se dělo na Ukrajině před únorem 2022.

Na otázku, jaká je pravděpodobnost, že se podaří dosáhnout příměří nebo míru pomocí diplomatických jednání Lavrov odpověděl, že na to je potřeba se zeptat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten před rokem a půl podepsal dekret, který zakazuje jakákoliv jednání s Putinem.

Rusko se podle Lavrova kvůli válce na Ukrajině stalo silnější, stejně jako se stalo silnější porážkou Hitlera a Napoleona. Západ nyní podle něj vede proti Rusku hybridní válku, ale 500 let trvající nadvláda Západu nad světem se podle něj nyní blíží ke konci.

Lavrov letos v září ve svém projevu v OSN uvedl, že mírová dohoda s Ukrajinou byla uzavřena loni v dubnu a všechny body byly parafovány, pod tlakem Západu však nakonec Ukrajina od dohody upustila. Prohlásil také, že někdo v Londýně nebo ve Washingtonu nechce, aby tato válka skončila. Rusko je podle něj připraveno k jednání.

30. května 2023

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...