Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruský starosta odmítl desky padlým u škol. Odrazují děti od armády, myslí si

Ruská škola v Čeljabinské oblasti (1. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Starosta půlmilionového ruského města Penza, které leží asi 700 kilometrů východně od Moskvy, vyvolal podle médií rozruch, když se ohradil proti tomu, aby v místních školách visely pamětní desky věnované jejich absolventům, kteří padli v nynější ruské válce na Ukrajině. Podle starosty by jejich velký počet mohl narušit dětskou psychiku.
  15:18

Moskva oficiálně nepřiznává své ztráty ve válce, kterou zahájila loni v únoru. Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusové během 640 dnů bojů přišli o bezmála 324 000 vojáků, což nejspíše zahrnuje zabité i těžce zraněné a zajaté.

„Chovám největší úctu k účastníkům speciální vojenské operace (což je oficiální termín Kremlu pro válku na Ukrajině). Přijímáme velké množství sociálních opatření na podporu jejich rodin. Ale chci, abyste se zamysleli, jak dětská psychika bude vnímat velký počet pamětních desek na budovách škol. Jsou to především vzdělávací zařízení, ve kterých se učí děti od sedmi let,“ prohlásil podle listu Kommersant starosta Alexandr Basenko na zasedání městského sněmu.

V Penze jsou podle starosty školy, které ve válce proti Ukrajině ztratily sedm či osm absolventů, a není žádoucí na jejich zdech „vytvářet nekropole“. Tvrdil, že nežádá zřeknout se pamětních desek, ale úřady by měly pracovat především na vlastenecké výchově, aby absolventi škol chtěli sloužit v armádě. A s umístěním pamětní desky se jmény všech obyvatel oblasti zabitých v bojích na Ukrajině by se podle starosty mělo vyčkat na ukončení války.

Gubernátor Irkutské oblasti Igor Kobzev po setkání s matkami vojáků válčících proti Ukrajině, včetně matek zabitých vojáků, u příležitosti nadcházejícího Dne matek, připadajícího v Rusku na poslední listopadovou neděli, prohlásil, že válka „určitě má mateřské srdce“. To je v případě matek, jejichž synové „padli jako hrdinové“, rozděleno na polovinu zarmoucenou tragédií, zatímco druhá část „je široké, dobré srdce, které miluje“, usoudil gubernátor.

Obyvatelé v reakci psali, že „nejdražším dárkem každé matce je vidět své syny doma“. Další se domáhali objasnění osudu vojáků sloužících v 1439. pluku, rozpuštěném kvůli vysokým ztrátám, uvedl server Sibir.realii spojený s americkou rozhlasovou stanicí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Server připomněl, že loni při setkání s matkami vojáků gubernátor Kobzev tvrdil, že vojáci zabití na Ukrajině „patří státu“, a následně popíral, že by místní nemocnici chyběly léky pro stovku těžce zraněných účastníků rusko-ukrajinské války.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...