Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinci zasáhli drony rafinerii a továrnu na šáhedy 1300 kilometrů od hranice

Svět

  9:31aktualizováno  15:21
V Rusku se stala terčem dronového útoku ropná rafinerie a průmyslový objekt ve dvou městech asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice. Za akcí stojí ukrajinská vojenská rozvědka. Jedním z cílů byl závod na montáž dronů Šáhed ve městě Jelabuga v Tatarské autonomní republice. Druhý cíl, ropnou rafinerii v nedalekém městě Nižněkamsk rovněž v Tatarstánu. Podle ruských úřadů zranění utrpělo 13 lidí.

Není jasné, zda útoky způsobily větší škody. Agentura Ria Novosti se omezila na konstatování, že v ropné rafinerii Taneko v Nižněkamsku vznikl požár, který se po dvaceti minutách podařilo uhasit.

Podle agentury Reuters ale z analýzy snímků útoku vyplývá, že byla zasažena jednotka sloužící k primární rafinaci. Zdroj z ukrajinské rozvědky také podle Reuters tvrdí, že škody, které nálet na vojenský cíl způsobil, jsou značné.

Rozsah škod v Nižněkamsku i Jelabuze předtím minimalizoval šéf autonomního Tatarstánu Rustam Minnichanov. „Nejsou hlášeny vážné škody, technologický proces nebyl narušen,“ prohlásil na sociální síti Telegram.

Agentura TASS s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví Tatarstánu napsala, že útok v Jelabuze si vyžádal 13 zraněných, osm z nich skončilo v nemocnici. Podle agentury RIA Novosti jsou mezi zraněnými dva nezletilí.

Telegramový kanál Ostrožono, novosti uvedl, že v Jelabuze je po útoku poškozený komplex ubytoven zřízených pro zaměstnance zvláštní ekonomického zóny a studentů střední školy střední polytechnické školy.

Americká média loni uváděla, že ve městě Jelabuga se plánuje zahájení masové výroby dronů Šáhed podle íránského modelu. Ruský investigativní portál Novaja gazeta pak informoval, že drony začalo montovat několik stovek studentů střední polytechnické školy v Jelabuze.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Ukrajina, která čelí již více než dva roky ruské agresi, v posledních týdnech zesílila své útoky na ruské regiony. Zaměřila se zejména na ropné rafinerie a další průmyslové podniky. Už dříve podle médií zasáhla cíle v hloubi Ruska. V letošním roce už drony podnikly několik útoků u Petrohradu, který leží dál než 1000 kilometrů od ukrajinských hranic. Ukrajinští představitelé tvrdí, že Kyjev má drony s doletem přes 1000 kilometrů k dispozici.

Úřady ruského Belgorodu v pondělí uvedly, že při ostřelování města utrpělo zranění devět lidí. „Jeden z nich je zraněn vážně,“ uvedl gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov, který na sociální síti také zveřejnil snímky způsobených škody.

Ruská protivzdušná obrana podle gubernátora nad Belgorodem a okolím sestřelila 17 „vzdušných cílů“ mířících na město s asi 330 000 obyvateli. Podle ruského ministerstva obrany se Ukrajinci snažili ostřelovat Belgorod z raketometu RM-70 Vampire. Večer pak ministerstvo obrany večer ohlásilo vypálení dalších střel z raketometu stejného typu na Belgorod a tvrdilo, že ruská obrana tentokráte zničila 19 raket.

Kyjev se k útokům v Rusku oficiálně nevyjadřuje. Ukrajinské zdroje tvrdí, že Rusové z okolí Belgorodu ostřelují druhé největší ukrajinské město Charkov.

Autoři: ,