Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dopadnete jako ve Vietnamu, varovala Zacharovová USA kvůli pomoci Kyjevu

Marija Zacharovová foto: Profimedia.cz

Rusko dnes znovu obvinilo Spojené státy, že proti němu vedou na Ukrajině hybridní válku. Jejich stále hlubší zapojení do konfliktu však skončí pro USA ponižujícím fiaskem jako války ve Vietnamu a Afghánistánu, prohlásila podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
  12:22

Ruská vláda rozhořčeně reaguje na sobotní schválení balíku vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun) v americké Sněmovně reprezentantů. Ukrajina se už přes dva roky se silnou západní podporou brání ruské agresi, bez další americké pomoci by však podle svých partnerů nemusela odrazit očekávanou letní ruskou ofenzivu.

V sobotu Zacharovová v první reakci na hlasování americké Sněmovny reprezentantů řekla, že vojenská pomoc kyjevskému režimu je přímým financováním teroristické činnosti. Kreml také uvedl, že schválení návrhu zákona o vojenské a finanční pomoci Ukrajině způsobí smrt ještě více Ukrajinců.

Podle dnešního vyjádření Zacharovové je jasné, že Spojené státy chtějí, aby „Ukrajina bojovala do posledního muže“, a to včetně útoků na ruské území a civilisty. Řadoví Ukrajinci jsou „hnáni na porážku“ a stávají se „potravou pro děla“, dodala.

Schválení mnohomiliardové vojenské pomoci Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů vyvolalo úlevu v proukrajinském táboře. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutí za udržení chodu dějin na správné cestě.

Podle Zelenského schválený balík pomoci „zabrání v rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům stát se silnějšími“. „Díky, Ameriko!“ dodal. Podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala Spojené státy ukázaly svou vůdčí roli v boji za mír a bezpečnost ve světě.

Pomoc v hodnotě přes 60 miliard dolarů oceňují další západní státníci. Mimo jiné i premiér Petr Fiala, který ocenil pomoc pro Ukrajinu, ale i pro Izrael.

Autoři: ,