Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vrazi i satanista. Rusům chybí vojáci, do války povolali už 100 tisíc trestanců

Ruští vojáci pálí z houfnice na ukrajinské pozice ve směru na Lyman. (18. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Rusko od vpádu na Ukrajinu naverbovalo ve vězeňských táborech a poslalo do války více než sto tisíc trestanců. Uvádí to časopis Newsweek s odvoláním na údaje, které mu poskytl Vladimir Osečkin, zakladatel ruské nevládní organizace Gulagu.net sledující porušování práv vězňů.
  19:16

Osečkin nyní žije v exilu na Západě, ale disponuje rozsáhlou sítí informátorů mezi vězeňskými dozorci v Rusku. Osečkin Newsweeku poskytl seznam některých vězňů zverbovaných do války na Ukrajině, jakož i záběry z věznic, které Osečkinovi poskytl zdroj z vězeňské služby FSIN. Celkové číslo potvrdila šéfka jiného sdružení zasazujícího se za práva vězňů, píše časopis.

Rozsah náboru vězňů do války proti Ukrajině, která v úterý pokračuje 650. dnem, svědčí podle odborníků o tom, že Rusku na bojišti chybí živá síla. Svědčí to také o tom, že ruský prezident Vladimir Putin dává přednost „jednorázovému použití“ vězňů, kteří za účast ve válce dostávají prezidentskou milost, před mobilizací mladé generace, jejíž nasazení by mohlo mít politické důsledky před prezidentskými volbami, naplánovanými na jaro příštího roku.

Mezi vězni zverbovanými do války se ocitli i vrazi a dokonce i satanista, odsouzený za rituální vraždu čtyř dospívajících.

Válka na Ukrajině

Osečkin uvedl, že loni bylo více než 49 500 trestanců naverbováno mezi žoldnéře Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina a že letos ruské ministerstvo obrany zverbovalo do války dalších více než 52 tisíc odsouzenců.

„Celkem více než 100 tísícům Rusů byla nabídnuta milost za účast ve válce, v níž každý týden více než tisíc z nich zahynulo,“ uvedl Osečkin s odvoláním na informace získané od pracovníků vězeňské služby.

Jeden z nich mu umožnil přístup na servery FSIN. Seznam vězňů ukazuje, že do války byli naverbováni i trestanci v pokročilém věku. Newsweek se rozhodl seznam nezveřejnit z obavy o bezpečnost bývalých vězňů a také Osečkinových zdrojů.

Armáda verbuje národnostní menšiny

Osečkinova čísla potvrdila Olga Romanovová z dobročinné nadace Rus sidjaščaja (Russia Behind Bars), která pomáhá odsouzeným a jejich rodinám. Do války bylo podle ní v Rusku zverbováno 120 tisíc vězňů.

„Z toho 50 tisíc naverboval Prigožin a zbytek ministerstvo obrany. Počet zabitých není znám. Asi 50 tisíc bývalých vězňů je nyní na svobodě,“ řekla Romanovová. Do války byla podle ní zverbována i tisícovka vězeňkyň, většinou ale ministerstvo obrany verbovalo odsouzené příslušníky národnostních menšin, například obyvatele Dagestánu na Kavkazu, Jakutska na Sibiři či Burjatska u hranic s Mongolskem.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov byl před časem nucen hájit Putinovo rozhodnutí udělit milost odsouzenému vrahovi mladé studentky, který svou vinu podle Kremlu smyl na bojišti. Na případ upozornila pobouřená matka Very Pechtělevové, podle které se vrah její třiadvacetileté dcery chlubí na sociálních sítích snímky v uniformě a užívá si vojenského života.

Vladislav Kaňus měl podle rozsudku strávit 17 let ve vězeňském táboře s přísným režimem za vraždu své bývalé přítelkyně, kterou v lednu 2020 hodiny mučil, než ji uškrtil. Odsouzenci podle mluvčího Peskova mohou svou vinu vykoupit krví: „Platí za zločiny krví na bojišti, v útočných brigádách, pod palbou.“ Další vyjádření prezidentův mluvčí odmítl.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...