Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko pokrývá drony uhlíkovými vlákny. Snaží se ztížit sestřelení, tvrdí Kyjev

Sestřelený ruský dron nad Kyjevem (19. listopadu 2023) foto: Reuters

Rusové pokrývají své útočné drony uhlíkovými vlákny a barví je na černo, aby ztížili ukrajinské protivzdušné obraně jejich odhalení a sestřelení. V sobotu to řekl mluvčí letectva Jurij Ihnat. Zároveň sdělil, že při posledním ruském vzdušném úderu kolem 40 procent útočících bezpilotních letounů sestřelily takzvané mobilní palebné skupiny, které mají pomoci Ukrajině šetřit nákladné řízené střely země-vzduch.
  16:27

Rusové podle ukrajinských úřadů podnikli v noci na sobotu dosud největší dronový nálet na Ukrajinu od začátku invaze. Do sousední země vyslali podle Kyjeva 75 útočných bezpilotních letounů, přičemž protivzdušná obrana jich zachytila 74. Původně úřady informovaly o 71 sestřelených strojích. Za předchozí „rekord“ Ihnat podle Ukrinform označil Nový rok, kdy Rusové na Ukrajinu podle něj poslali 45 dronů.

„Bohužel dnes lámeme rekordy. Ale naštěstí protivzdušná obrana dělá zázraky,“ prohlásil Ihnat, který zároveň upozornil na mobilní palebné skupiny. „To jsou formace, které mají sestřelovat bezpilotní letouny, aby se snížilo používání nákladných řízených střel-země vzduch. Dnes mobilní skupiny sestřelily 40 procent přilétajících cílů,“ uvedl mluvčí.

Podle dřívějších informací serveru Zerkalo tyžňa jsou mobilní palebné skupiny protivzdušné obrany vyzbrojeny protiletadlovými kulomety, což je podle webu reakce na ruskou strategii usilující o vyčerpání ukrajinského systému protivzdušné obrany pomocí relativně levných dronů.

Rusové podle Ihnata upravili bezpilotní stroje Šáhed, které získali od Íránu, i ty, které vyrábějí sami. „Nyní vidíme, že použili uhlíková vlákna. Uhlík je materiál, který absorbuje radarový signál, a pokud jde o černou barvu, je jasné proč,“ prohlásil.

„To komplikuje práci protivzdušné obrany, konkrétně vizuální zaměřování mobilních palebných skupin,“ dodal s poznámkou, že to však nezabránilo protivzdušné obraně sestřelit téměř všechny drony.

Hlavním terčem posledního dronového úderu Rusů byl v noci Kyjev, ale protivzdušná obrana zasahovala hned v několika oblastech země. V metropoli bylo zraněno nejméně pět civilistů, některé budovy poškodily padající úlomky ze sestřelených dronů, popsala agentura AP.

Do Kyjeva v sobotu dorazili předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil, kvůli poplachu museli nejprve z nádraží do krytu.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...