Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kromě raket a dronů už sestřelujeme i ukrajinské balony, tvrdí Rusové

Raketa vypálená ze systému TOS-1 ruské armády na neznámém místě na Ukrajině (8. února 2024) foto: ČTK

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek podle agentury TASS ohlásilo likvidaci dvacítky ukrajinských raket, dvou desítek bezpilotních letounů a pěti menších balonů nad několika západoruskými oblastmi. Moskva balony, které podle ní vypouštějí směrem do Ruska Ukrajinci, začala ve svých hlášeních zmiňovat tento týden. Kyjev se nevyjádřil.
  15:45

Dva balony ruská protivzdušná obrana zničila nad Belgorodskou oblastí a tři nad Voroněžskou oblastí, napsala ve čtvrtek TASS. O dva dny dříve stejná agentura informovala o likvidaci menších balonů nad Kurskou oblastí. Ruské ministerstvo obrany v obou případech uvedlo, že se tímto způsobem pokusila na ruské území zaútočit ukrajinská armáda.

Ve středu gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz informoval o likvidaci tří ukrajinských meteorologických balonů ruskou protivzdušnou obranou a nález jiného balonu vyvolal ten samý den poplach v Kalužské oblasti, kde evakuovali část obyvatel jednoho z okresů. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Válka na Ukrajině

Zbraň na obrněném vozidle Ruského dobrovolnického sboru (RVC), polovojenské skupiny podporované Ukrajinou, která se údajně skládá z Rusů vystupujících proti Kremlu, střílí ve Vovčansku v Charkovské oblasti na Ukrajině, na snímku z videa. (13. května 2024)

Ukrajina se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi a ruské příhraniční regiony čelí ostřelování a dronovým útokům, které ruské úřady připisují Ukrajině. Ta informuje o ruských vzdušných útocích na své území prakticky denně.

Ukrajinci už před více než rokem rokem oznámili, že Rusko také vysílalo na jejich území balony. Ukrajinské úřady a armáda tehdy uváděly, že nepřátelská armáda se jimi zřejmě snaží odhalit a vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu během vzdušných úderů.

Agentura AP v souvislosti se čtvrtečním hlášením z Ruska poznamenala, že Ukrajinci se věnují inovacím v obranném průmyslu od začátku ruské invaze, mimo jiné adaptaci dronů. Ruské zprávy uvádějí, že ukrajinské balony jsou vybaveny modulem GPS, nesou výbušniny a údajně jsou hůře odhalitelné, napsala AP.

Tato zařízení podle ní nejsou schopná ve vzduchu manévrovat, modul GPS pravděpodobně slouží ke koordinaci vypouštění výbušnin, pokud se balon vznáší nad určitou oblastí s cílem vyvolat na zemi paniku a odpoutat pozornost ruské protivzdušné obrany.

Autoři: ,