Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zesílíme útoky na sklady západních zbraní, část jsme ukořistili, uvedl Šojgu

Svět

  15:30
Ruská armáda zesílí útoky na ukrajinská skladiště, ve kterých jsou uložené zbraně dodávané Západem. V úterý to oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle něhož mají nyní ruské jednotky na ukrajinské frontě převahu.

„Máme iniciativu podél celé linie kontaktu a pokračujeme ve vytlačování nepřítele z jeho obsazených pozic,“ uvedl Šojgu na zasedání rady ruského ministerstva obrany.

Podobně jako jeho ministerstvo obrany v předchozích dnech Šojgu zopakoval tvrzení, že Rusko tento měsíc dobylo ukrajinské vesnice Pervomajske, Bohdanivka a Novomychajlivka. Jeden z ukrajinských velitelů podle agentury Reuters v pondělí dobytí poslední jmenované vesnice odmítl. Situace v oblasti je sice složitá, jednotky Kyjeva ale stále drží zhruba 15 až 20 procent Novomychajlivky, uvedl.

Ruské ministerstvo obrany rovněž tvrdí, že se jeho vojáci v Novomychajlivce zmocnili západních zbraní včetně švédských minometů, amerických protitankových řízených střel Javelin či NATO systémů elektronického boje.

„Úměrně hrozbám, které představují Spojené státy a jejich spojenci, budeme i nadále zlepšovat složení a strukturu ozbrojených sil a zvyšovat výrobu nejpoužívanějších zbraní a vojenské techniky,“ uvedl Šojgu.

Reagoval tím na balík podpory Ukrajině, který o víkendu přijala americká Sněmovna reprezentantů a která pro Kyjev znamená vzpruhu v podobě dlouho odkládaných dodávek nové vojenské pomoci.

„Zvýšíme intenzitu útoků na logistická centra a skladovací základny západních zbraní,“ dodal ruský ministr obrany.

Ukrajina, která se ruským invazním vojskům brání od února 2022, v poslední době hlásí nedostatek munice a panují obavy o její výdrž při očekávané ruské ofenzivě. Analytici amerického Institutu pro studium války (ISW) upozornili, že by Moskva mohla využít pauzy v dodávkách pomoci a v nadcházejících týdnech vystupňovat útočné operace.

Ruské jednotky na stovky kilometrů dlouhé frontě v posledních měsících významně nepostoupily, dobyly ale město Avdijivka v Doněcké oblasti. Snaží se také získat kontrolu nad nedalekým městem Časiv Jar, důležitým opěrným bodem ukrajinské armády.

Autoři: ,