Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kreml smetl dopis ruských vědců, zastali se kolegů viněných z vlastizrady

Ruský vědec Valerij Zvegincev foto: Profimedia.cz

Obvinění, kterým čelí tři stíhaní ruští akademici a odborníci na hypersonické technologie, nelze snižovat. Kreml tak ve středu reagoval na otevřený dopis, v němž se vědecká komunita zastala stíhaných mužů. Alexandr Šipljuk, ředitel novosibirského ústavu teoretické a aplikované mechaniky, a Anatolij Maslov a Valerij Zvegincev ze stejného ústavu čelí obvinění z vlastizrady.
  15:25

V otevřeném dopise, který byl zveřejněný v pondělí, kolegové stíhaných vědců napsali, že věří v jejich nevinu, a uvedli, že stíhání by mohlo poškodit ruskou vědu.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve středu řekl, že Kreml o dopisu ví, ale že v tomto ohledu nemůže nic podniknout, protože stíhání dotyčných odborníků je výsledkem práce ruských tajných služeb. „Jsou to velmi závažná obvinění,“ podtrhl také Peskov.

Autoři otevřeného dopisu, jimiž jsou pracovníci novosibirského ústavu, napsali, že stíhaní muži jsou vlastenci se skvělou vědeckou kariérou, kteří neodjeli z Ruska, přestože by si v zahraničí jistě mohli najít prestižní práci. Uvedli také, že jejich stíhání odrazuje talentované studenty i mladé zaměstnance od spolupráce s ústavem.

Ze zpráv o různých akademických konferencích lze podle Reuters vyčíst, že všichni tři stíhaní muži byli jejich častými účastníky. V roce 2012 například také Maslov a Šipljuk prezentovali ve francouzském Tours výsledky pokusu týkajícího se podoby hypersonické střely.

Ruský prezident Vladimir Putin se dříve chlubil, že Rusko je v oblasti hypersonických střel světovým lídrem a že ruské střely jsou schopny letět rychlostí přes deset machů, tedy desetkrát rychleji než zvuk. Součástí této řady jsou i střely Kinžal, kterými Rusko útočí na Ukrajinu. V úterý Ukrajina uvedla, že se jí během jediné noci podařilo šest těchto střel zničit, což Rusko zpochybňuje.

Za vlastizradu v Rusku hrozí 20 let vězení. Ruské bezpečnostní složky v posledních letech zadržely řadu vědců a obvinily je z tohoto trestného činu kvůli údajnému předávání citlivých materiálů cizincům, uvedla dříve agentura Reuters.

Předloni ve vazební věznici zemřel osmasedmdesátiletý fyzik Viktor Kudrjavcev obviněný ze špionáže. Loni pak ve vazbě zemřel fyzik Dmitrij Kolker.

17. dubna 2023

Autoři: ,

Skladovací/výrobní prostory v Klášterci nad Ohří
Skladovací/výrobní prostory v Klášterci nad Ohří

Pražská, Klášterec nad Ohří - Miřetice u Klášterce nad Ohří, okres Chomutov
15 000 Kč/měsíc