Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

Devětasedmdesátiletá Olha Faičuková pláče, zatímco se v Charkovské oblasti loučí se svými sousedy před svým bytovým domem, který byl těžce poškozen ruským náletem. (16. dubna 2024) foto: ČTK

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi obyvateli druhého největšího ukrajinského města paniku a přesvědčit je k útěku před možným budoucím ruským útokem. Uvádí to Institut pro studium války, podle něhož je šance na úspěšnou ruskou ofenzívu proti městu nízká, pokud Ukrajina rychle obdrží vojenskou pomoc USA.
  19:02

„Kremelští propagandisté využívají obav z budoucí útočné operace proti Charkovu k zasévání strachu mezi Ukrajinci,“ uvádí ISW, podle něhož na tom pracuje například moderátor ruské státní televize Vladimir Solovjov. „Ruští vojáci by měli zničit Charkov čtvrť po čtvrti poté, co dají civilistům 48 hodin na opuštění města,“ hrozil nedávno ve svém pořadu.

Američtí analytici poukazují také na tvrzení ruské ultranacionalistické televize Cargrad. „Operace Moskvy s cílem obsadit Charkov je nevyhnutelná. Tamní boje budou horší než v Bachmutu a Avdijivce. Bitva o Charkov bude obtížná i pro ruské jednotky,“ zaznělo v jejím vysílání.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v minulém týdnu prohlásil, že Charkov „hraje důležitou roli“ v myšlence ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořit na Ukrajině demilitarizovanou „sanitární zónu“, která by údajně chránila ruská pohraniční sídla před ukrajinskými údery.

ISW podotýká, že taková „sanitární zóna“ může představovat cokoliv, od zabrání Charkova a okolních oblastí až po vytvoření neobyvatelné, spálené země nikoho, kterou žádná ze stran nekontroluje.

Severoukrajinské město, které se nachází v blízkosti frontové linie, v posledních měsících nepřetržitě čelí ruským raketám, dronům a granátům. Okupanti se snaží proniknout do něj a do Kupjansku s cílem zvrátit zisky, kterých dosáhly protiútočící ukrajinské síly předloni na podzim.

Ukrajinská vláda už v předchozích dnech upozornila, že se Kreml snaží v oblasti vyvolat paniku a šířit dezinformace. Proruské kanály na platformě Telegram mimo jiné falešně tvrdí, že ukrajinští představitelé prchají z města nebo že na místě dochází k „masovému exodu“ civilistů.

Rusové se mohou rozhodnout město zničit

ISW uvádí, že sobotní dlouho očekávané schválení balíku americké pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zmírnilo napříč frontovými liniemi obavy z úspěchu Ruska. „Domníváme se, že pravděpodobnost úspěšné ruské pozemní ofenzivy proti Charkovu je velmi nízká, pokud Ukrajina rychle obdrží obnovenou americkou vojenskou pomoc,“ napsal.

Válka na Ukrajině

Podle analytiků balíček pomůže Ukrajině s přípravami na očekávanou letní ruskou ofenzivu. „Odhadujeme, že Rusové nemají dostatek sil potřebných k obsazení města, pokud budou ukrajinské síly dostatečně zásobovány, což se stane, pokud USA brzy obnoví vojenskou pomoc,“ dodali.

ISW nicméně varují, že ruské velení se může pokusit zničit Charkov pomocí leteckých, raketových a bezpilotních úderů a vyvolat rozsáhlé vnitřní vysídlení ukrajinských civilistů, pokud ruská armáda usoudí, že se jí nepodaří město úspěšně obsadit pozemními operacemi.

V pondělí ruské síly v Charkově zničily televizní věž. Na internetu se šíří videa zachycující, jak se část 240 metrů vysoké stavby zhroutila k zemi. V důsledku toho dochází v oblasti výpadkům digitálního televizního signálu.

„Je to očividné zastrašování, aby teror byl viditelný po celém městě a aby se pokusili omezit Charkov v komunikaci a v přístupu k informacím,“ uvedl v pondělí večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ujistil, že na obnovení signálu se pracuje.

Autor: