Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rus si koupil úmrtní list, chtěl se vyhnout návratu na frontu

Ruští vojáci nesou v burjatské vesnici Ust'-Kjachta rakev vojáka, který padl v bojích na Ukrajině. (9. března 2022) foto: Profimedia.cz

Vojenský soud v Rusku poslal na pět let do trestanecké kolonie za dezerci muže z Burjatska, který si pro sebe koupil úmrtní list, aby nemusel zpátky na frontu na Ukrajinu. Uvádí to Rádio Svoboda, podle něhož muž u soudu vysvětloval své rozhodnutí duševním zdravím manželky, avšak neuspěl.
  15:14

Zorigta Arabžajeva odvedli do armády v listopadu loňského roku. Na jaře přijel domů na dovolenou, do služby k jednotce se ale už nevrátil. Když si pro něj přišla domů vojenská policie, jeho syn jim ukázal otcův úmrtní list. Později ale policisté zjistili, že dokument byl falešný, a Arabžajeva 4. května zadrželi.

Muž u soudu vysvětloval, že se nechtěl vracet na Ukrajinu kvůli psychickému stavu své manželky. Loni v září zemřel při dopravní nehodě jeden ze synů Arabžajevových, o dva měsíce později musel narukovat Zorigto.

Válka na Ukrajině

Když byl doma na dovolené, manželka prý vyhrožovala, že pokud se vrátí do války, spáchá sebevraždu. V této situaci se muž rozhodl objednat si pro sebe úmrtní list.

Soud připustil, že v rodině panovala „negativní psychická atmosféra“, která měla vliv na chování obžalovaného. Nicméně Arabžajevovi uškodilo to, že jeho manželka nevyhledala lékařskou pomoc a on sám jí prý nepomáhal v tom, aby se jí takové pomoci dostalo.

Rádio Svoboda uvádí, že ruské soudy často rozhodují o vojácích, kteří bez povolení opustili svoji jednotku. Častěji od soudů odcházejí s nepodmíněnými tresty v trestanecké kolonii, někdy dostávají podmíněné tresty. Podle některých právníků podmíněné tresty soudy udělují proto, aby armáda měla možnost odsouzeného poslat bojovat na Ukrajinu.

Drží nás v díře, stěžují si Rusové odmítající bojovat:

Autoři: ,