Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruská armáda slábne, příští rok nebude schopná boje, ozval se Girkin z vězení

Igor Girkin se účastní jednání o odvolání proti prodloužení vyšetřovací vazby u soudu v Moskvě. (17. října 2023) foto: Profimedia.cz

Vzhledem k nynějším útočným operacím na Ukrajině budou ruská vojska na jaře příštího roku ještě méně schopná ofenzivy než nyní. V dopise to napsal někdejší vůdce proruských separatistů na Donbase Igor Girkin, který se nachází ve vězení. Ukrajinské síly v uplynulém dni odrazily několik desítek ruských útoků na frontě u Kupjanska, Avdijivky či Bachmutu.
  12:08

„Situace ruských sil se postupně zhoršuje a ruské jednotky ve srovnání s těmi ukrajinskými slábnou, přestože celkem úspěšně odrazily ukrajinskou letní a podzimní protiofenzivu. Nebyly ale už schopné završit ani omezené útočné operace u Kupjansku, Lymanu a Avdijivky,“ napsal Girkin v dopise datovaném 26. října, jenž nyní zveřejnila jeho manželka.

Girkin poukázal na to, že ruská armáda za nepatrný postup na Avdijivku zaplatila značnými ztrátami na životech i vybavení. „Snaha Ruska odrazit ukrajinské útoky a jeho souběžné útočné operace zřejmě do jara 2024 sníží ruské útočné a obranné schopnosti,“ varoval někdejší válečný bloger.

Ukrajinské velení uvádí, že pokračuje v útočných operacích jižně od Bachmutu na východě a ve směru na okupovaný Melitopol na jihovýchodě země, na jiných úsecích drží obranné pozice. Ukrajinské formace dál drží a také rozšiřují své pozice u obcí Krynky a Pidstepne na levém (východním) břehu řeky Dněpr, upozornil americký Institut pro studium války (ISW).

„Ruské síly budou muset strávit podzim a zimu v defenzivě, aby zvládly vznikající operační krize, jako je ukrajinská přítomnost na východním břehu Chersonské oblasti,“ varoval Girkin v dopise.

Ruští vojáci podle něho budou „nadále neschopni“ jakýchkoli rozsáhlých útočných akcí a nedosáhnou během chladných měsíců průlomu. Ukrajinská armáda ale podle Girkina „nedokáže vyřadit“ ruské předsunuté formace. „Takový scénář ale není zaručený a obávám se, že Ukrajinci by mohli úspěšně zlomit ruské síly vyčerpané několikaměsíčními boji,“ míní.

Girkin je ve vazbě od července, kdy ho ruská policie zatkla kvůli podezření z podněcování k extremismu. Ačkoli je stoupencem války na Ukrajině, před uvězněním ostře kritizoval ruské vedení za nerozhodnost a neschopnost, a to včetně prezidenta Vladimira Putina, kterého nazval mumií.

21. března 2023

„Rusko doplatí na odkládání další mobilizace“

Girkin v dopise naznačil, že západní vojenská pomoc Ukrajině a absence další mobilizace v Rusku by mohly Ukrajině umožnit ukončit poziční válku a vést v příštím roce úspěšné útočné operace.

„Ukrajinské síly nadále využívají zásoby poskytnuté Západem k útokům na ruský týl a dokonce ničí letiště Berďansk v Záporožské oblasti na pozadí ruské ofenzivy v Avdijivce,“ napsal s tím, že jakmile Ukrajina obdrží americké stíhačky F-16, budou mít její síly na „krátkou dobu“ lokální výhody na kterékoli části frontové linie.

Girkin rovněž zapochyboval, že by se ruskému ministerstvu obrany podařilo do konce roku nabrat zamýšlených 400 tisíc nových smluvních vojáků.

„Své kapacity pro nábor dobrovolníků už vyčerpalo. Kreml ale kvůli nadcházejícím prezidentským volbám pravděpodobně k další mobilizaci nesáhne dříve než na jaře 2024,“ podotkl.

Girkin, známý také pod přezdívkou Igor Strelkov, od jara 2014 velel milicím proruských separatistů v Donbasu na východní Ukrajině.

Nizozemský soud loni v listopadu Girkina v nepřítomnosti odsoudil na doživotí kvůli podílu na vraždě 298 lidí na palubě malajsijského letadla, sestřeleného v létě 2014 nad východní Ukrajinou. Rusko nicméně lidi odsouzené v případu letu MH17 odmítá vydat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!